SAVCILIK MAKAMINA GANİ GANİ GEÇMİŞ OLSUN

AKP’nin ülkedeki politikalarına karşı yaklaşık 2 sene önce gerçekleştirilen protesto sonucu haklarında “sulh ve sükunu bozması muhtemel davranışta bulunma” suçlamasıyla dava açılan 8 KTÖS üyesi hakkında Lefkoşa Kaza Mahkmmesi Yargıcı tarafından dün okunan Ara Karar’da Beraat kararı çıktı.

Son celsede, savunmanın yapmış olduğu “No Case” yani sanık eylemcilerin savunulmasını gerektirecek bir davanın olmaması müracaatına karşı Savcı tarafından yapılan hitap sonrasında Mahkeme ara kararı okumak üzere davayı  ertelemişti.

Dün gerçekleşen duruşmada, Lefkoşa Kaza Mahkemesi yargıcı, sanık eylemcileri savunmaya çağırmayarak beraatlerine karar verdi.

Yargıç tarafından okunan ara kararda, İddia makamının bu iddia edilen suçun unsurlarına ilişkin olarak herhangi bir panik, korku veya mülke zarar verme ihtimali gibi bir durumun oluştuğuna dair huzuruna şahadet getirilmediğini, söz konusu eylemde polis tarafından herhangi bir müdahale yapılmadığını, rahatsız olma ihtimali olan kişi veya kişilerce de herhangi bir rahatsızlık durumunun tanık ifadelerinde yer almadığı gerekçelerine dayanarak suçun unsurlarının oluşmadığı ve de iddia makamının sanık eylemcileri ilk nazarda suçla bağlantılı yapmaya yetecek şahadeti sunamadığı yönünde bulgular yaparak yargılanan eylemcilerin beraatlerine karar verdi.

Savcılık itibar kaybetti

Davanın sonucu özellikle sosyal medyada savcılığın polis tarafından kullanıldığı ve kurumun buna alet olmaması yönünde yorumlar yapıldı. Savcılığın bir hukuk kurumu gibi değil, polisin tetiçisi gibi hareket ettiği yönünde yorumlar yapılırken, bu dava ile birlikte itibarının da zedelendiği belirtilmekte.

Sosyal medyadan:

Nazen Şansal:

“no case! ortada dava yok, polis rahatsızlık çıkarıyor, savcılık tanığı, delili yokken buna alet oluyor…” gibi yorumlar yapılmakta.

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply