Selkan, tutuklama olayları üzerinden Bilişim Suçları Yasası’nı anımsattı

Bağımsızlık Yolu Parti Meclisi Üyesi Erdoğan Selkan Sol Hareket Aktvistlerinin tutuklanmalarına ilişkin açıklamasında bilişim suçları yasasını hatırlattı.

Açıklama şöyle:

“İvedilikle” meclisten geçirilen bilişim suçları yasasının “şikayetin geldiği yere ve niteliğine bakmaksızın dava okunmasına” olanak verdiğini, bu yüzden tehlikeli olduğunu söylediğimiz zaman yasayı ve ivedilikle geçirenleri savunmak için bir takım eleştiriler getirilmişti.

Evet bugün, yasal olarak var olmadığı İçişleri Bakanlığı’nca resmi yazışmayla ifade edilmiş olan bir temsilciliğin(!) şikayeti üzerine toplamda 4 kktc vatandaşı tutuklandı. Cümle saçma olsa da yasal, çünkü “ivedi” bilişim suçları yasası buna olanak sağlayan bir yasa tam olarak. Sol Hareket’in bu konuya yönelik tavrı malum, bunu sosyal medyadan da çeşitli şekillerde ifade ettiler. Ülkede yasal olarak var olmayan bir temsilcilik billboardların uf olması sebebiyle şikayetçi oldu.

Ortada ne bir görüntü ne bir kanıt olmasına rağmen, ihale bu arkadaşların başına kaldı.İhale kalma hikayesi de muhtemelen şu şekildedir. “Sol Hareket çok eleştiri getirdi bu işe, Abdullah’ı yazalım”. Sonra girdiler baktılar Abdullah’ın profiline, bu konudaki paylaşımlarından önce Sol Hareket Gençlik Komitesi’nin kurulduğunu haber veren bir paylaşımı var. Oradan Mağusa’da ikamet eden 3 kişiyi daha seçtiler.

Ekibi tamamlayınca “Uygunsuz davranış” gibi suya sabuna dokunmayan bir mazaretle şikayet verdiler. Oldu bitti geçmiş olsun….

Ufak ufak polise yüklenmeler var kamuoyunda ama şikayetin kimden geldiğinin de niteliğinin de önemi yoktur “ivedi” bilişim suçları yasamızda. Telefonlarına el konulması da zaten bu yasanın imza özelliklerinden biri. “İvedi” bilişim suçları yasasına itiraz edilirken işi dalga geçmeye kadar götürenlerin iyi okuması gerekir tüm bu süreci.

Bu tarz bir konuyu da geçtim. Yarın bu ülkede bile olmayan biri sosyal medyada paylaştığınız bir fıkrada adı geçtiği ve fıkrada müstehcen bir konumdaki karakterin adaşı olduğu için kendisine hakaret edildiğini iddia edip sizi polise verebilir ve kendinizi karakolda ifade verirken bulabilirsiniz…

81 Paylaşımlar