Sendikasız Sektörde Tüfekçi’nin Suçları da Şoföre Yazıldı…

Kıbrıs Gazetesi’nden Emine Uysal’ın haberine göre ülke genelinde büyük üzüntüye ve toplumsal tepkiye neden olan, üç kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı trafik kazası sanığı Tüfekçi LTD’in tır şoförü Safa Güngör, 08 Mart 2017 tarihinde olağanüstü güvenlik önlemi altında mahkemeye çıkarıldı.
Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu ve Avukat Erkan Enginsoy hazır bulundu.

16 davadan itham edildi

Savcı Behrat Mavioğlu, Safa Güngör’ü “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu üç kişinin ölümüne neden olma”, “Yolun solunu tutmama”, “Dikkatsiz sürüş”, “Aşırı yorgun araç kullanma”, “Tehlikeli sürüş”, “Yol üzerinde bulunan düz beyaz çizgiye uymama (Yolun sağına geçme)”, “Sürati salim hadde indirmeme”, “Seyrüsefersiz araç kullanma”, “TIR aracı B işletme izinsiz kullanma”, “Dorseyi kayıt belgesiz, geçerli seyrüsefer ruhsatı olmadan ve sigorta kapsamaksızın sürme” suçları olmak üzere 16 ayrı suçtan itham etti.

174 belge, 7 albüm ve 5 CD emare olarak sunuldu

Savcı Behrat Mavioğlu, 174 sayfadan oluşan tanık ifadeleri, uzmanlık raporları ve belgeleri içeren belgeleri; 7 adet fotoğraf albümü ile olay mahalli ve otopsi görüntülerini içeren 5 adet CD’yi mahkemeye emare olarak sundu.
Savcı Mavioğlu, davanın ilk tahkikat duruşması yapılmaksızın evrak üzerinden Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesini talep etti. Avukat Erkan Enginsoy da savunmalarını üst mahkemede yapacaklarını kaydetti.
Yargıç Rauf Kürşad, davayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale etti. Kürşad, davanın 20 Mart’ta görüşülmesine emir verdi.

Kıbrıs Gazetesi

Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın

Özel sektörde yaşanan sömürünün ithamlarla belgelendiği davada, eğer özel sektörde sendika olsaydı şoför evrakları kontrol edebilecek ve eksik evrak olduğunu gördüğünde veya kendisini aracı kullanamayacak kadar kötü hissettiğinde aracı kullanmayı reddedebilecekti. Bunu yaptığında da patronu kendisini işten çıkaramayacaktı. Üstelik işçinin aracı sürmeyi reddetmesiyle birlikteTüfekçi LTD’in faaliyetlerinde duraksama olacağından şirket de vergilerini ödeyerek gerekli evrakları güncel tutmak zorunda kalacaktı.

42 Paylaşımlar