Serdar Cebe mafya, siyasetçi ve gazeteci üçgenini yazdı

Serdar Cebe, Kıbrıs’ın da içinde olduğu Türkiye’deki mafya, gazeteci ve siyasetçi üçgeninde son dönemde yaşananları yazdı.

Yazı şöyle:

Neye inanacağımıza neye inanmayacağımıza karar veremediğimiz bir zamanda yaşıyoruz. Ve bu senaryonun son sahnesine kadar inandıklarımız ile inanmadıklarımızın doğruluğuna karar veremeyeceğiz.

Bu yazdıklarımı aslında izlediğim bir filmden sonra düşünmüştüm. “The Usual Suspects” Olağan Şüpheliler diye çevrilmişti Türkçeye. Filmi anlatmayacağım, bilen biliyor. Ama söylenecek bir şeyler var. Dediğim gibi beklenmedik şeyler olur hayatta. Kahramanlar geri planda kalır, hatta ölür. Kime inanacağınıza karar veremez, şaşkınlık içinde tek başınıza kalırsınız.

Sedat Peker’i bu filmde nereye koyacağıma karar veremedim. Ama anlattıklarının saklanan gerçekleri ortaya çıkarması diğer karakterleri gözümün önüne getirdi.

Kimdi suçladığı kişiler?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Sen değil miydin bana koruma veren demişti. Doğru mu çıktı, Odatv belgeleriyle ortaya koydu.

Kimdi suçladığı, Pambık Demirören Doğan Grubunu almak için aldığı krediyi ödedi mi?

Erkan Yıldırım. Eski Başbakan Sedat Peker Erkam Yıldırım’ın Venezuela’ya giderek Türkiye ile Venezuela arasında uyuşturucu rotasını görüştüğünü iddia etti Peker, 2020’de Kolombiya’da 4,9 ton kokain yakalanmasının ardından Yıldırım’ın uyuşturucu için yeni bir rota aradığını iddia etti.

Savcılar bir soruşturma başlatmadı.

Halil Falyalı suçladığı diğer isimlerdendi. Erkam Yıldırım Kıbrıs’ta Falyalı ile görüştü hatta misafiri oldu ve Falyalı uyuşturucu trafiğini yönetiyor dedi. Ki Halil Falyalı Amerika tarafından uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamasıyla Virginya eyaletinde halen aranıyordu.

Süleyman Özışık kardeşler. Boy boy fotograflar, Vakko’dan hediyeler, görüntülü kayıtlar. Ne oldu? İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan bir soruşturma haberi duyuldu. Savcılar’dan yine ses yok. Ne iddiaların odağındaki İçişleri Bakanı Soylu ne onun bağlantılı olduğu kişiler hakkında.

Mehmet Ağar, Sadık Soylu, Ali Faik Hacıoğlu, Hasan Berk Işık, Reşat Hacıfazlıoğlu, Mübariz Mansimov, Tolga Ağar. Özellikle tecavüz ve cinayet suçlamalarının yapıldığı isimdi Tolga Ağar.

SAVCILAR YİNE SESSİZ

Sadece bunlar mı? Filmlerden ‘kirli polis’ tabirini iyi biliriz. Ya ‘kirli gazeteciler’. Çuvaldızı mesleğimize batıralım o zaman. Abdülkadir Selvi, Peker tarafında suçlanan gazetecilerdendi. Ama hakkında usulsüz bir para suçlaması olmadı.

Ama listeler var. Sedat Peker’in suçladığı para verdiğini iddia ettiği politikacılar ve gazeteciler var.

Bir kirli gazeteci listesi de Sezgin Baran Korkmaz’dan geldi. Gazeteci Fatih Altaylı Sezgin Baran Korkmaz ile telefon ile görüşmesini basına açıkladığında Habertürk bünyesinde çalışan Veyis Ateş, soyadı gibi ateşe atılıyordu. O isim Sedat Peker tarafından suçlanan gazeteciydi aynı zamanda. Rüyamızda görsek inanamayacağımız paraların konuşulduğu telefon görüşmeleri anlatılıyordu.

Meşhur Paramount Oteli’nin misafirleri arasında adı geçti Veyis Ateş’in, fotografları çıktı. Üstüne bir de 10 milyon Euro pazarlığı. Sezgin Baran Korkmaz’da bir liste var. O listede Sezgin Baran Korkmaz tarafından beslenen gazeteciler var. Dönen konuşmalara göre, Sezgin Baran Korkmaz tarafından maaşa bağlanan 12 gazeteci var. Pardon 12 “Kirli Gazeteci” var. Kim bunlar? Camiada isimler dönüyor. Ama benim edindiğim bilgiye göre bu liste biliniyor. Hem de akraba derecesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın bir isim tarafından.

Sezgin Baran Korkmaz suçlu mu yoksa mağdur mu?

Birden ortaya çıkan başarı öyküsü SBK. Gazetecileri o zamanlar maaşa bağlarken, işler iyi giderken, ses çıkarmayan isimdi. Gazeteciler tarafından sevilen, kendisi için methiyeler düzmesi için gazetecilere maaş bağlayan kişiydi. O zamanlar bir şikayeti yoktu bu kirli işlerden. Ama her ne hikmetse o maaşa bağladığı isimlerin ses kayıtlarını almayı unutmuyordu. Temiz iş yapan biri başkasının ses kaydını alır mı?

YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME

Habertürk hemen Veyis Ateş ile ilgili haberlerin ortalıkta dolaşması üzerine, kendisine programdan el çektirdi. Sonrasında Fatih Altaylı ve Sevilay Yılman’ın açıklamaları geldi ve Habertürk Veyis Ateş’ten savunma istedi.

Basını eleştiriyoruz ya hep. Yukarıda o kadar isim yazdım. Yazmadıklarım da vardı. Haklarındaki iddialar yenilir yutulur cinsten değil. Hangi devlet kurumu ön aldı bu iddialar için? Hangi adli kurum bir harekette bulundu? Hangi cesur savcı ‘bir durun burada neler oluyor’ dedi? Demedi, sadece Habertürk dedi. İddiaları ciddiye ve Veyis Ateş’i açığa aldı. Ondan dedim, resmi kurumlar uykuya yatarken Habertürk uyumadı. İddia bile olsa harekete geçti. Veyis Ateş’e önce temizlen dedi.

Şimdi Türkiye’de Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) kim diye düşünüyorum. Ve o filmdeki Kayser Soze karakterini. Dedim ki acaba Ekşi Sözlük’te ne yazmışlar Kayzer Soze için.

Ve diyor ki oradaki bazı yorumlarda, “Bazıları Türk olduğunu söylüyor”, “Bir rivayet der ki: Tayfun isimli bir Türk’tur kayser”, “Söylendiğine göre Türkmüş.”

Tamam Türk olduğunu anladık da bizim hikayemizde kim bu Kayser Soze?