Serdarlı’da Kadına Şiddet: Tutuksuz Yargılama!

Serdarlı’da, boşanma aşamasında olduğu eşini, aralarında çıkan sözlü tartışmadan sonra darp eden H.Ç, şikayet üzerine tutuklanarak mahkemeye çıkartıldı.

Serdarlı’da yaşayan erkek kişi H. Ç, işlediğini kabul ettiği “Darp” ve “Yaralama” suçlarından, ileride yargılanmak üzere 3 bin TL nakdi teminata bağlandı.

Suçu Kabul Etti ama Tutuksuz Yargılanacak!

Kadına şiddet olaylarının tırmandığı ülkede, bir kadına şiddet uygulayıp onu yaraladığını itiraf eden erkek kişinin tutuksuz yargılanması ise akıl alır gibi değil.

Bağımsızlık Yolu: Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

15 Paylaşımlar