Sermaye AKP’ye Yaranmanın Derdinde!

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı askeri harekat sonrası barışın değerini vurgulayan sözlerinin ardından yaşananlar, kimlerin çıkarları uğruna savaş çığırtkanlığına destek verdiğini göstermeye devam ediyor. Bunun son örneğini ise sermaye odaları ve birlikleri gösterdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Türkiye’deki bazı gazetelere verdikleri ilanda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği askeri harekata destek belirttiler.

Sermaye Kesimleri ile Halkın Çıkarları Farklı!

Türkiye’deki TV kanallarından biri olan Tele1’de program yapan Can Ataklı’nın bugün ekranlarda söz ettiği ve özellikle Akıncı’nın savaş karşıtı sözleri sonrası AKP başta olmak üzere Türkiye’deki milliyetçi ve şoven çevrelere yaranma çabasının bariz bir örneği olan bu ilan, sermaye kesimleri ile halkın çıkarlarının ne derece farklı olduğunu da bir kez daha gözler önüne serdi.

Sermaye İçin Ülke Değil Çıkar Önemli!

İlanın amacının AKP iktidarına ve milliyetçi çevrelere yaranmak olduğu gün gibi ortada. Aynı çevrelerin Akıncı’nın sözlerinin ardından cumhurbaşkanı şahsında Kıbrıslı Türk halkına yönelik hakaretlerle ilgili hiç bir tepki vermemişken, Türkiye’deki gazetelere harekatı destekleyen ilanlar vermesi ise hangi konularda hassas olduklarını kanıtlar nitelikte.

Bu durum, emeği ile geçinen halk kesimleri ile sermaye çıkarlarının örtüşemeyeceğini, sermayenin, söz konusu kendi ülkesi bile olsa maddi çıkarlarını gözeterek hareket ettiğini bir kez daha gösteriyor.

66 Paylaşımlar