Sınırdaki Darp Olayında Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi Suçlu Bulundu

Ledra Palace Sınır Kapısı’nda bisikletiyle yanlışlıkla güneye geçen Mehmet Sapmaz’ı darp eden Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi hakkında Sapmaz’ın şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

Filelefteros’un Haberine göre, Kıbrıs Cumhuriyeti Başsavcılığı eylül ayı başında yaşanan darp olayı için iki sorgu memuru atadı ve olayı yargıya taşıdı.

Mehmet Sapmaz beraberindeki Kıbrıslı Türk ile birlikte barikatı kontrol yaptırmadan serbestçe geçmişti. Sınır kapısının 200 metre ilerisinde bir Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi tarafından durdurulmuş ve kontrol noktasına geri dönmesi söylenmişti. Polisin talimatı ile geri dönen Sapmaz’a söz konusu polis hem bulunduğu noktada hem de karakolda şiddet uygulamıştı. Mehmet Sapmaz’ın şikayetlerini dikkate alan Hukuk Dairesi olaya dair sorgu memuru atadı. Sorgu memuru olaya müdahil tarafların ifadesini aldı ve Mehmet Sapmaz’ı muayene eden doktorun Sapmaz’ın aldığı darbelerden başka türlü oluşamayacak morluklar saptandığına dair raporunu inceledikten sonra Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi’nin cezai suç işlemiş olabileceğine hükmetti.

Yapılan incelemeler sonrası, Mehmet Sapmaz’a şiddet uygulayan polise “saldırı, ciddi bedensel zarar verme ve yetkiyi kötüye kullanma” suçlamaları getirilirken, Kıbrıs Cımhuriyeti Polis İdaresi tarafından da yargı sürecinin tamamlanmasının ardından disiplin soruşturması başlatılacak.

16 Paylaşımlar