Şirinevler’de Köylüler Taş Ocaklarına Tepkili

Şirinevler Köyü’nde yaşayan köylüler uzunca bir süredir bölgede bulunan Taş Ocakları’nın faaliyetlerinden duydukları rahatsızlıkla ilgili seslerini duyurmaya çalışırken, köyün üzerindeki taş ocaklarının faaliyetlerini artırma çabası tepkiyi daha da artırdı.

Konu ile ilgili şikayetlerini dile getiren köylüler, kendilerinin bir süredir bölgedeki taş ocaklarının faaliyetlerinin en azından azaltılması için uğraş verdiklerini, ancak taş ocağı şirketlerinin bölgedeki faaliyetlerini artırma çabasında olduğunu dile getirdi.

Şirinevler sakinlerinden edinilen bilgiye göre, bölgede faaliyetlerini artırmak isteyen bir taş ocağı işletmesi, ÇED Raporuna uygun bir proje hazırlama çabası içerisinde.

Köylüler, söz konusu şirketin Salı günü sabah 09.00’da köyde Çevre Dairesi ile birlikte “taş ocaklarının bölgeye zarar değil fayda getireceğini” anlatmak ve köylüyü ikna etmek üzere bilgilendirme toplantısı yapacağını duyurduğunu söyledi.

“Tozdan Boğuluyoruz”

 Taş ocaklarının faaliyetlerinden rahatsız olan ve seslerini duyurmaya çalışan köylüler ise, taş ocaklarından çıkan tozun bölgedeki tüm bitkilere, ürünlere ve insan sağlığına zarar vermesine tepkili durumda. Şirinevler sakinleri son yıllarda toza bağlı olarak yaşadıkları sıkıntılardan taş ocaklarının faaliyetlerini sorumlu tutuyor.

“Taş Ocakları Başımıza Bela Oldu”

Köylüler, taş ocaklarına giden kamyonlar için ayrı bir yol yapılmamasından da dert yanıyor. Köyün içerisinden geçen kamyonların hem gürültü ile rahatsızlık vermesinden, hem de mevcut köy yolunda devamlı olarak hasara neden olmasından şikayet ediliyor.

 

 

35 Paylaşımlar