Sosyalist Küba Yardım Eli Uzatırken Kapitalist İtalya Yardım Gemisini Çaldı!

Sosyalist Küba gönüllü doktorlarını 5ten fazla ülkeye yardım için gönderirken, kapitalist İtalya ise “uygarca” başka ülkenin tıbbi yardım gemisini çaldı.

Haber Vitrini sitesindeki habere göre; Koronavirüs’ün yıkıp geçtiği İtalya, sağlık malzemesi bulabilmek için Tunus’a giden gemiyi kaçırdı.

Tunus Ticaret Bakanı Muhammed Museylini, “Tunus’a giden tıbbi alkol yüklü gemi İtalyanlar tarafında kaçırıldı” açıklamasında bulundu.

“Hivar Tunus” kanalına konuşan Museylini, Tunus gemisine yapılanın, Çin’in koroanvirüsle mücadele için İtalya’ya gönderdiği maske dolu yük gemisinin Çekler tarafından alıkonulmasından farksız olduğunu belirtti.

Museylini, “Bugün bütün Avrupa ülkeleri koronavirüs nedeniyle histeri durumunu yaşıyor” ifadesini kullandı. Tunuslu bakan, geminin serbest bırakılmasını istedi.

İki gün önce Çekya, Çin’in İtalya’ya gönderdiği maske ve sağlık malzemelerine ‘bilmeden’ el koymuştu. Haberin duyulmasıyla Çekya İçişleri Bakanlığı Cuma günü bir açıklama yaparak “Yanlış anlaşılamadan dolayı pişmanlık duyulduğunu” belirtmişti.

İçişleri Bakanı Jan Hamacek Twitter’dan izahatte bulunarak durumun sonradan fark edildiğini yazmıştı:

“Lovosice’deki gümrük memurları yüz binlerce malzemeye el koydu. Maalesef daha sonradan yapılan soruşturmada bu malzemelerin küçük bir kısmının Çin’in İtalya’ya yardımı olduğu öğrenildi. İtalya’nın bu olaydan etkilenmemesini sağlamak için her iki ülkeyle temasa geçtik.”