SU, ELEKTİRİK VE AYRILIKÇI ZİHİNLER

ADL – ÖZEL
1974’ten sonra Kıbrısın kuzeyine güneyden su ve elektrik akımı verilmekteydi. Kuzeyde Teknecik elektrik santrali kuruluncaya kadar da elektriğimizi güney Kıbrıs vermeye devam etti. Bu arada kuzey de Kıbrıslı Elenlerden elektrik akım parası toplamış ama güneye herhangi bir ödeme yapmamıştır. 17 Mart 1996’da güney, kuzeye verdiği elektriği tamamen kesince kuzey de kendi elektriğini üretmeye başlamıştır. Fakat Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklere ve Pergama köyüne güneyden hala elektrik akımı verilmekteydi.
Bilindiği üzere 25 Eylül Perşembe akşamı Pergama köyüne daha önce İngiliz Üsler Bölgesi’nden verilen elektrik akımı Kıb-Tek tarafından kesilmiş ve KKTC’de üretilen elektrik akımı verilmeye başlanmıştır. Bununla ilgili açıklama yapan Kıb-Tek yönetim kurulu başkanı İsmet Akim ise artık güneyden elektrik akımı alınmayacağını ve Dipkarpaz’da yaşayan “Rumlardan” da Kıb-Tek’in elektrik parası alacağını, Eğer Güney Kıbrıs isterse Pile’deki “Türklerden” de elektrik parası alabileceğini söylemiştir.
Yaklaşık 1,5 ay önce Lefkoşa Türk Belediyesi’ne güneyden gelen su kesilmiş ve bunun sebebinin ülkedeki kuraklık olduğu, suyun dağıtımının bir rotasyona bağlanacağı ve tekrar su verileceği Lefkoşa Belediyesi tarafından söylenmesine rağmen kuzey Lefkoşa’ya halen güneyden su verilmemektedir. Bugünlerde aldığımız duyumlara göre de güney Kıbrıs, Luricina Köyüne verdiği suyu da kesmiştir.
Tüm bu yapılanlara geniş bir perspektiften bakacak olursak su ve elektriğin ayrılması, Türkiye’den gelecek su ve güneyin yaptığı hidrokarbon araştırmasına Türkiye’nin müdahalesi ve sonrasında yapılan açıklamalar, ayrılıkçılığın daha da körükleştirilmek istendiği anlamına gelmektedir.
15 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply