SURUÇ KATLİAMI KIBRIS’TA DA PROTESTO EDİLDİ

[ADL ÖZEL]

Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu’nun çağrısıyla Kobane’nin yeniden inşaası için Suruç’ta toplanan gençlerin kaldığı Amara Kültür Merkezine düzenlenen bombalı saldırıyla 32 kişinin ölümüne, 100’den fazla kişinin de yaralanmasına yol açan katliam Kıbrıs’ta da protesto edildi.

s5Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanan kitle buradan TC Lefkoşa Büyükelçiliği önüne kadar yürüyerek elçilik önünde basın açıklaması yaptı. Eylem boyunca faşizm karşıtı sloganlar atılarak halkların kardeşliğine vurgu yapıldı.

s4

Basın açıklamasının tam metni :

Ortadoğu’da her gün yeni bir insanlık düşmanı suç işleyen IŞİD çeteleri, dün, 20 Temmuz günü Türkiye’nin Suruç ilçesinde bir katliama daha imza attılar.
Evet bizler bu katliamın failini biliyoruz! Ve onların arkasındaki, başta TC egemen çevreleri ve AKP iktidarının olduğunu, uluslararası emperyaslit güçler tarafından desteklendiklerini de biliyoruz.
Türkiye’de örgütlü Sosyalist Devrimci Genclik Federasyonu’nun “Kobane’yi birlikte savunduk, birlikte inşaa ediyoruz!” sloganı ile başlattığı kampanya çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanından 300’e yakın devrimci, sosyalist Kobane’ye geçmek üzere Urfa’nın Suruç ilçesine gittiler. Amaçları topladıkları malzemelerle gerici IŞİD çetelerince yıkılan Kobane’ye çocuk parkı, ormanlık alan, kütüphane yapmak, sağlık ve eğitim alanlarında yürütülen yeniden inşaa çalışmalarına destek olmaktı.
Ancak gerici IŞİD çetelerinin sınırdan ellerini kollarını sallayarak geçişlerine göz yuman TC devleti ve AKP iktidarı, SDGF’li devrimcilerin sınırdan geçişlerine izin vermedi.
İşte bu tutumu teşhir etmek için düzenlenen basın açıklamasında gözü dönmüş bir IŞİD canlı bombacısının kendini patlatması sonucunda 32 kişi katledildi, onlarca kişi ise şu an hastahanelerde ölüm kalım savaşı veriyor!
Evet bizler katilleri de onların azmettiricilerini ve destekçilerini de biliyoruz!
Dün Roboski’de ve Reyhanlı’da benzer katliamları yapanlar, bugün de Suruç’ta yeni katliamlara imza atıyorlar!
Bizler Kıbrıs’ta yaşayan ilerici, devrimci, sosyalist güçler olarak tüm dünya halklarının ve hemen yanı başımızdaki Ortadoğu halklarının yanındayız! Emperyaslit güçlerin ve onların güdümündeki gerici güçlerin saldırılarına karşı omuz omuza birlikteyiz!
Gerici barbar güçler, onlar kaybedecek, dünya hakları ve aydınlık güçler, bizler kazanacağız!

s2s6s1

275 Paylaşımlar