TAKSİME KARŞI 1 MAYIS’TA TAKSİM SAHASI’NA

 

1 Mayıs İşçi Bayramında,  Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen örgüt ve sendikalarının katılımıyla Lefkoşa ara bölgedeki Taksim Sahası’nda düzenlenecek mitinge 54 örgütün katılacağı açıklandı.

Ara bölgede düzenlenecek ortak etkinliğe 54 örgüt katılacak

PEO, DEV-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, BES ve KTAMS tarafından organize edilen ve 1 Mayıs Perşembe günü  saat 19:00’da başlayacak mitinge Kıbrıs’ın kuzeyinden katılacak olanlar Kuğulu Park’ta saat 17:30’da toplanacak ve ara bölgeye doğru yürüyüş gerçekleştirilecek.

PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis ile Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis’in birer konuşma yapacağı mitingde Grup Baria, Arda Gündüz, Sol Anahtarı ve Kulis Thedodoru ile Grubu sahne alacak. Dayanışma Evi’nde dün saat 11:00’de düzenlenen basın toplantısında mitingle ilgili bilgiler verildi. Şu ana kadar 54 örgütün etkinliğe katılmak için başvuruda bulunduğuna işaret edilerek, diğer örgütlere katılım çağrısı yapıldı.
Ortak açıklama

Basın toplantısında hazırlanan ortak açıklamanın Yunancası PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis, Türkçesi ise Dev-İş Gen

açıklama1

el Başkanı Mehmet Seyis tarafından okundu.

Emekçilerin, hem Kıbrıs’ın kuzeyinde, hem de güneyinde kemer sıkma politikalarının sonucu zor durumda olduğu kaydedilen açıklamada, “Küresel ekonomik kriz ve yol açtığı sonuçlar, Kıbrıslı Elenlerin ve Kıbrıslı Türklerin ortak sınıfsal çıkarlarını ve emekçilerin kazanımlarını yok etmeye yönelik kemer sıkma politikalarına karşı çalışanların mücadelelerini yoğunlaştırmaları gerekmektedir. Bu durum bize çalışanların ortak mücadele ve dayanışma gereksinimini tekrar göstermektedir” denildi.

Troykanın ve Türkiye’nin memorandumlarına karşı birlik içinde mücadele edelim”

Örgütlerin Kıbrıs sorununun çözümü için toplumlar arası görüşmelerin yeniden başlamasını olumlu bir gelişme olarak gördüğü de kaydedilen açıklamada, Kıbrıslı Türklerle Elenlerin barışçıl ve üzerinde anlaşmaya varılacak çözüme götürebilecek tek yolun görüşmeler yolu olduğu vurgulandı.

“Kıbrıslıların çıkarlarını ifade edecek ve karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözüm Kıbrıslı Elen ve Kıbrıslı Türk emekçilerin ortak hedefidir” denilen açıklamada, görüşmelerin yeniden başlamasının Kıbrıslı Elen ve Kıbrıslı Türk emekçilerin ortak eylemlerinin yoğunlaştırılması ve güçlendirilmesi; aynı zamanda milliyetçiliğe, ırkçılığa şovenizme ve bölünmeye karşı mücadele görevini gündeme getirdiği ifade edildi.

“Kıbrıs’ın tüm emekçilerinin Kıbrıs’ın sınıf sendikacılığı hareketinin etrafında” bir araya gelmeye çağırıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çalışma koşullarını düzensizleştirme, sosyal devleti bozma, kemer sıkma politikalarına karşı çıkarak, Kıbrıslı Elen-Kıbrıslı Türk öncü sendikacıların bize bıraktıkları çalışma yaşamına ilişkin kazanımları ve sosyal kazanımları korumak için, Troykanın ve Türkiye’nin memorandumlarına karşı birlik içinde mücadele edelim”.

 

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply