Taliban’dan Türkiye’ye: Afganistan’dan çıkın yoksa işgalci sayarız

Afganistan’da ilerleyişini sürdüren Taliban örgütü, Türkiye’ye, diğer NATO ülkeleri gibi Afganistan’dan askerlerini çekmesi çağrısında bulundu. Taliban sözcüsü Süheyl Shaheen, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) bir üyesi olan Türkiye’nin, 29 Şubat 2020’de ABD ile imzalanan anlaşma uyarınca Afganistan’daki güçlerini geri çekmesi gerektiğini söyledi.

“TÜM YABANCI GÜÇLER ÜLKEDEN ÇEKİLMELİ”

BBC’ye demeç veren Shaheen, “Tüm yabancı güçler, danışmanlar ve eğitmenler ülkeden çekilmeli. Türkiye büyük bir Müslüman ülke ve Afganistan ile tarihi ilişkileri var. Gelecekte ülkemizde İslam devletinin kurulmasının ardından güçlü ve olumlu ilişkilere sahip olmayı umuyoruz” dedi.

8 MADDELİK TEHDİT GİBİ BİLDİRİ

Öte yandan, Taliban resmi basın sözcüsü Zabiullah Mujahid Twitter’dan yayınladığı açıklamada, “Türk yetkililer kararlarını bir kez daha gözden geçirip ülkemizin işgaline devam ederse, İslam Emirliği ve Afgan milleti dini, vicdani ve vatani görevi gereği yirmi yıllık işgale karşı olduğu gibi onlara karşı da tavır alacaktır. Bu durumda, tüm sonuçların sorumluluğu, başkalarının işlerine karışan ve bu tür uygunsuz kararlar verenlerin omuzlarına düşer” ifadelerine yer verdi.

Tüm yabancı güçlerin, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum tarafından onaylandığı öne sürülen Doha anlaşması temelinde Afganistan’dan çekilmesi gerektiğinin vurgulandığı bildiride şu maddeler yer aldı:

“TÜRK YETKİLİLERE KARŞI KİN VE DÜŞMANLIK UYANDIRACAK BİR ADIM”

1- Afganistan İslam Emirliği (Taliban) ve Afgan halkı, Türkiye’nin Müslüman halkı ile tarihi, kültürel ve dini bağlarını sürdürmektedir. İşgalin genişletilmesi, ülkemizde Türk yetkililere karşı kin ve düşmanlık duyguları uyandıracak ve ikili ilişkilere zarar verecektir.

2- Türk liderliğinin kararı yerinde değildir, egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlalidir ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Afganistan İslam Emirliği, Türk ve Afgan milletleri arasında sorunlara yol açacağı için bu kararı en güçlü şekilde kınıyor ve Türk yetkilileri, geri adım atmaya çağırıyor.

taliban-turkiye.jpg

“SORUMLULAR İSLAMİ “FETVA”YA GÖRE MUAMELE GÖRECEK”

3- Hangi bahaneyle olursa olsun yabancı kuvvetlerin yurdumuzda kalmasını işgal olarak kabul ediyoruz ve işgalcilere 2001 yılında bin beş yüz seçkin âlim tarafından verilen fetvaya göre muamele edilecektir.

4- Müslüman Türk halkını ve onun zeki politikacılarını bu karara karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz, çünkü bu karar ne Türkiye’ye ne de Afganistan’a fayda sağlıyor, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorunlara neden oluyor.

“NE BAŞKALARININ İŞİNE KARIŞIRIZ NE DE BAŞKALARININ İŞİMİZE KARIŞMASINA İZİN VERİRİZ”

5- Politikamız, tüm ülkelerle karşılıklı iyi niyet temelinde olumlu ilişkiler kurmaya devam etmektir. Ne başkalarının işlerine karışırız ne de başkalarının kendi işlerimize karışmasına izin veririz.

6- Türk yetkililere, bu tür yanlış kararlar vermek yerine, kabul edilmiş ilkeler ışığında olumlu ve iyi ilişkiler sürdürmenin, birbirimize işbirliği eli uzatmanın, ortak zorluklar ve çıkarlar için ortak anlayış ve tutumlar benimsemenin daha iyi olduğunu hatırlatırız.

“TÜRKİYE BİZE GÜVENCE VERMİŞLERDİ”

7- Bir süredir bir Türk yetkiliyle temas halindeydik ve onayımız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdikleri birçok toplantı yaptık. Verdikleri mevcut karar, kendi sözleşmelerinin ihlalidir.

8- “Türk yetkililer kararlarını bir kez daha gözden geçirip ülkemizin işgaline devam ederse, İslam Emirliği ve Afgan milleti dini, vicdani ve vatani görevi gereği yirmi yıllık işgale karşı olduğu gibi onlara karşı da tavır alacaktır. Bu durumda, tüm sonuçların sorumluluğu, başkalarının işlerine karışan ve bu tür uygunsuz kararlar verenlerin omuzlarına yüklenecektir.

TÜRKİYE’DEN HEM ASKER HEM DE PARA

Pakistan merkezli The News haber sitesine göre bir Türk yetkili, Pazartesi günü Pakistan merkezli 1TV’ye verdiği demeçte, Ankara’nın Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlayacağını ve işleteceğini söyledi. Yetkili, Türkiye’nin havalimanının işletilmesi için finansmana da katkıda bulunacağını kaydetti.

john-kirby.jpg


ABD’DEN TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ

ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla birlikte Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nın korunması konusunda gözler Türkiye’ye çevrilmiş durumda. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasındaki görüşmeden sonra havaalanının güvenli bir şekilde işletilmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Kabil havaalanında halen Amerikan askerlerinin bulunduğunu ancak çekilme tamamlandıktan sonra oradaki askerlerinin durumunun değerlendirileceğini belirtti.

Kirby, “Havaalanında güvenliğin nasıl olacağı konusunda Türklerle hala görüşme halindeyiz, bu çabaya öncülük etmeye istekli oldukları için onlara minnettarız.” diye konuştu.

kaynak: Karar