Taşeron İşçilere Devlet Eliyle Sömürü

Girne Akçiçek Hastanesi’nde sözleşmeli olarak çalışan taşeron işçiler devletin zamanında ihaleye çıkmaması nedeniyle 50 gündür emeğinin karşılığını alamıyor.

Kıbrıs Gazetesi’nden Elmas Tokay’ın haberine göre; Girne Akçiçek Hastanesi’nde sözleşmeli olarak çalışan 20 taşeron işçi, devletin 1 Mart 2017 tarihinde biten sözleşme yerine yeni sözleşmeyi gecikmeli olarak 1 Mayıs 2017 tarihinde yapması sonucu mart ve nisan ayları için emeğinin karşılığını alamıyor.
Yirmi taşeron işçi adına açıklama yapan Kıraç Özdemirtaş, işçilerin mağduriyetini dile getiridi ve devlet ile şirket arasındaki sorunlar sebebiyle normal maaş ödemelerinde de sıkıntılar yaşandığını belirtti. Özdemirtaş “50 gündür ödenmiyoruz. Bu ekonomik krizde yaşanan en büyük acı bu. Eve ekmek götürememek bizim psikolojimizi daha da bozdu. Devletle çalıştığımız şirket arasındaki sorun bize yansımamalı” dedi.

Taşeron şirket işçileri “hemen işten durdurmak”tan yana

Taşeron şirket yetkilisi Mustafa Dorman devletle imzalanan ihale sözleşme sebebiyle her yıl ayni sorunların yaşandığını belirtti. Devletin bir yıllık sözleşme bitmeden ihaleye çıkması gerekirken, sözleşme bittikten sonra ihaleye çıkması sonucu işçilerin mağdur olduğunu dile getirdi. Dorman, “Devletle yapılan sözleşme 1 Mart 2017 tarihinde bitti. Biz şirket olarak, Maliye Bakanlığı’na ne yapmamız gerektiğini sorduk. Sonuç olarak bu personeli işten hemen durdurmak, hastane hizmetlerinin aksamasına yol açar. Bize beklememizi söyledi. İhaleye çıkıldı ve 1 Mayıs 2017 tarihinde ise yeni sözleşmeyi imzaladık. Ancak bu mart ve nisan ödemelerinin nasıl olacağı konusunda sıkıntı var. Devlet bu iki aylık ödemeyi yapmakta güçlük çekiyor. Biz de bu konuda sıkıntı yaşıyoruz.” dedi.

(Kıbrıs)

5 Paylaşımlar