Tatar; Başbakanken Görevden Aldığına, Cumhurbaşkanı İken Yol Verdi: Veto Hakkını Kullanmadı!

AKP-MHP müdahalesi ile seçtirilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan iken görevden aldığı Ünal Üstel’in atamasını onayladı.

Tatar, “Jet Krizi” olarak bilinen; kumarcıların özel jetle karantina kurallarını hiçe sayarak adaya getirilmesi nedeniyle dönemin Bakanı Ünal Üstel’i görevden almıştı.

Akıncı Çaludayı Veto Etmişti

Tatar’ın Başbakan olduğu dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Çalışma Bakanlığı için önerilen Aytaç Çaluda için veto hakkını kullanmıştı.

Başsavcı Sarper Altıncık ile görüşen Cumhurbaşkanı, “devam eden soruşturmalar” nedeniyle Çaluda’nın atamasını onaylamamıştı.

Saner Kriz İçin “Abartıyorlar” Demişti

Atanmış Başbakan Ersan Saner ise halk sağlığını tehdit eden “Jet Krizi” için, “Ben politik yaşamımda bu kadar basit bir olaydan bu kadar çok kıyamet kopuşunu ilk kez görüyorum; Bu bizim gölette tsunami çıkması gibi… Karantina koşulu vardı, karantina koşullarına uyulmadı evet, bundan kaynaklı.. Muhalefet bunu kullandı, evire çevire bundan başka bir şey konuşmuyorlar. Bu gereğinden fazla abartıldı. Tabi ki hatayı kabul ediyoruz. Elbette ülkeyi ziyaret eden her kim olursa olsun özel bir takım izin ve yetkilerle donatılmadıkları takdirde bu yanlıştır. Bu net”. demişti.

YDP “Yasal Süreç İçin Rapor Bekliyoruz” Demişti

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), “özel izinli jet krizini” yasal sürece taşımak için detaylı polis raporunu bekleyeceğini açıklamıştı.

Ancak şu an hükümete gelen YDP de krizi unutmuşa benziyor.

436 Paylaşımlar