Tatar: Maraş Perşembe Açılıyor

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’de TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte düzenlediği basın toplantısıyla, Maraş’ın Perşembe günü açılacağını duyurdu.

Başbakan Ersin Tatar, Kapalı Maraş’ın sahil ve kıyı bölümünün Perşembe günü halka açılacağını duyurdu.

Tatar konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “halkımız Perşembe sabahından itibaren sahile gidebilecek. Maraş meselesini milli bir dava olarak görüyoruz. Herkesi bu milli davaya sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Tatar açıklamasında şunları kaydetti:

“Maraş tartışmasız bir şekilde kktc sınırları içerisindedir. Kıbrıs Cumhuriyeti barış ve refahı hiçbir zaman istemedi, biz 2019 yılında hükümete geldiğimizde halkımıza verdiğimiz sözlerden biri de Maraş’ın tekrardan açılması idi. İlk somut adımı atıyoruz, kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak için çalışmalarımızı başlatıyoruz. Perşembe gününden itibaren Kapalı Maraş halkımızın istifadesine sunulacaktır. Maraş’ta attığımız bu geri dönülmez adımın kktc’ye ve tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; “bu güzel gelişme için gerek Sayın Tatar’ı ve tüm Kıbrıs halkını tebrik ediyorum. Kıbrıs Türklerinin adadaki beş asırlık varlığını ortadan kaldırmaya yönelik saldırıların arttığı bir dönemde bu gelişmenin yaşanması da anlamlıdır. Biliyoruz, birçok yerleri de rahatsız edecektir, bugüne kadar hep Kıbrıs’taki Türkler sabretti. Biz sabrettik ve bu sabrın karşılığını ne yazık ki alamadık” dedi.

Konuyla ilgili herhangi bir Bakanlar Kurulu kararı bulunmuyor.

52 Paylaşımlar