Tatar, savaşta hayatını kaybedenlerin defin işlemlerine ipotek koymak istiyor

Bizlere düşen görev, hassasiyetimiz ve büyük duyarlılığımız, şehitlerimizin, diğer şehitlerimiz gibi devlet töreni ile defnedilmesidir.

AKP-MHP müdahaleleri ile seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, savaşta hayatını kaybedenlerin cenaze törenlerini şova dönüştürmek istiyor.

Acılar ve ölüm üzerinden politika yürüten bir gelenekten gelen Tatar açıklamasında “Bundan böyle şehitlerimiz ile ilgili konularda bireysel tercihlerin Devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır.” diyerek hayatını kaybedenlerin yakınlarının tercih hakkını politika malzemesi yapmak için ellerinden almak istiyor.

36 yaşındaki Emine Rüstem Akansoy ile yaşları 8 ile 15 arasında değişen 4 çocuk Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde “sivil törenle” toprağa verilmişti.

“Bireysel tercihlerin devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır”

Tatar’ın açıklamasının ilgili kısmı şöyle:

Muratağa Sandallar Şehitliği’nde 5 şehidimiz için düzenlenen sivil tören, ailenin isteği doğrultusunda gerçekleşmiş olup, yine aynı istek doğrultusunda devlet töreni düzenlenmemiştir. Geçmişte de yine bazı ailelerin isteği doğrultusunda bazı şehitlerimiz de devlet töreni ile defnedilmemişti. Ancak bu şehitlerimiz, bu ülkenin ve bu halkın da evlatlarıdır. Bizlere düşen görev, hassasiyetimiz ve büyük duyarlılığımız, şehitlerimizin, diğer şehitlerimiz gibi devlet töreni ile defnedilmesidir. Bundan böyle şehitlerimiz ile ilgili konularda bireysel tercihlerin Devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır.

129 Paylaşımlar