Tayyip Erdoğan Kırım Konusunda Akıncı ile Hemfikir

6 Şubat 2020’de Mustafa Akıncı’nın Guardian Gazetesi’nde yayınlanan röportajında ‘Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi gibi, Kıbrıs’ın kuzeyinin de Türkiye tarafından ilhak edilmesi nasıl olur?’ şeklinde soruya ‘böylesi bir durum ihtimal dahilinde değil ama korkunç olurdu ve böylesi bir durum Türkiye’nin de çıkarına olmaz’ şeklince cevap veren Cumhurbaşkanı Akıncı Türkiye’de başta MHP lideri Bahçeli olmak üzere Türkiye’deki iktidar çevresinden pek çok kişinin hakaretlerine uğramıştı.

Fakat Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan’ın da benzeri bir açıklamayı Akıncı’dan 3 gün önce Ukrayna liderleri ile yaptığı ortak açıklamada yaptığı ortaya çıktı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Selenski ile Kiev’de yaptığı görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, “Türkiye olarak Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın altını bir kez daha çizmek istiyorum. Ukrayna’nın egemenliğine ve Kırım dahil toprak bütünlüğüne desteğimizin aynı şekilde süreceğini teyit etmek istiyorum” dedi.

Egemenliğe Müdahale

Akıncı’nın ‘korkunç’ olarak tanımladığı ilhakın, Erdoğan tarafından da ‘yasadışı’ ve egemenliğine müdahale olarak tanımlanması Bahçeli ve AKP’liler Akıncı’ya yönelik saldırıları ile Erdoğan’a mı karşı pozisyon alıyorlar sorusunu akıllara getirdi.

349 Paylaşımlar