TC Elçisi, Dinleme Yetkisi ile Terör Tanımlaması İstedi, “kktc’de FETÖ Sivil Alana Yayıldı” Dedi

TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, 15 Temmuz 2016’da yaşanan ve Türkiye’de hukukun AKP’nin oyuncağı haline gelmesinin önünü açan olaylarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Elçi, “Demokrasi Günü” ismini verdikleri gün ile ilgili yaptığı toplantıda kktc hükümetiden anti demokratik taleplerini sıraladı. Kanbay, polise dinleme yetkisi, kktc vatandaşlarını tutuklayıp Türkiye’de yargı önüne çıkarabilmek gibi talepleri olduğunu söyledi, “FETÖ Kıbrıs’ta sivil alana da yayılmış” diyerek, Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da FETÖ kılıfı altında herkesi hedef alabileceklerinin sinyalini verdi.

kktc Vatandaşlarını Tutuklayıp Türkiye’de Yargı Önüne Çıkarmakta Sorun Yaşıyorlar

kktc hukuk ve yargı sisteminde terör suçu ve tanımı bulunmadığını, dolayısıyla terörist ilan edecekleri bir kktc vatandaşını Türkiye’ye gönderip yargılayamayacaklarını söyleyen Kanbay, bu eksikliğin giderilmesini talep ettiklerini ancak henüz bu konuda ciddi bir girişim yapılmadığını söyleyerek dert yandı.

“FETÖ Kamusal ve Sivil Alana da Yayıldı”

Terör örgütü Gülen Cemaati’nin kktc’de izinin olmadığının söylenemeyeceğini belirten Kanbay, kktc’de de teröristlerin zararlı faaliyetleri olabileceğini ya da saklanabileceklerini, dolayısıyla bu konuda duyarlı ve hassas olunması gerektiğini belirtti.

“kktc’de kamusal ve sivil alanlarda FETÖ unsurlarının yerleşmiş olduğunu gördük” ifadelerini kullanan Kanbay, kktc ile TC makamları arasında bu alanda yakın ve önemli bir işbirliği olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Yılların Ortağı İçin Ağır İfadeler: “Yıllarca Devletin İçinde Zararlı Çalışmalar Yaptılar”

Kanbay, AKP’nin yıllarca omuz omuza yürüdüğü yoldaş terör örgütü Gülen Cemaati için “yıllarca devletin içinde zararlı çalışmalar yaptılar” ifadelerini kullandı. Kanbay, “FETÖ’nün kendini gizleme, sistemlere gizlice nüfuz etme, önemli kişilerini çeşitli maske ve kılıflarla saklama özelliği bulunduğunu söyleyerek, “Hala kendilerini çok iyi saklıyorlar ve hala aramızda bunların mensupları dolaşıyorlar” dedi.

“Terör Suçu Tanımı İle kktc Vatandaşlarını Daha Kolay Tutuklayıp Türkiye’de Yargı Önüne Çıkaracağız”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kanbay, Türkiye ile kktc arasındaki geçerli bir Adli Yardımlaşma Anlaşması bulunduğunu; bu çerçevede adli ve güvenlik makamlarının işbirliği yaptığını, fakat kktc hukuk ve yargı sisteminde terör suçu tanımı bulunmadığını dolayısıyla “terörist” yaftası yapıştıracakları bir kktc vatandaşını Türkiye’ye götürüp yargılayamadıklarından şikayet etti.

Kanbay, TC vatandaşı olan kişileri Türkiye’ye götürüp yargıya sevk edilmesinde bir sıkıntı yaşanmadıklarını, ancak kktc vatandaşlarını Türkiye’ye götürüp yargılayabilmek için mevcut ceza kanunun yenilenmesi gerektiğini kktc hükümetine ilettiklerini söyledi.

kktc’de Her Yere Sızan FETÖ, Bir Tek TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne Sızmamış (!)

Kanbay, Kıbrıs’ın kuzeyinde sivil alanlarda da ciddi bir terörist mevcudiyeti olduğuna inandıklarını kaydetti.

FETÖ’nün her yere sızdığını iddia eden Kanbay, Lefkoşa’daki TC Büyükelçiliği’ne de sızdılar mı sorusuna “böyle bir tespitimiz olmadı” yanıtını verdi.

Dinleme Yetkisi İstedi

Kanbay, 2016 yılında beş güvenlik içerikli yasa teklifini kktc Meclisi’nde görüştürttüklerini, ancak hiçbirinin geçmediğini söyledi.

Söz konusu yasaların yalnızca FETÖ ile ilgili olmadığını itiraf eden Kanbay, “kktc’de polisin dinleme yapma yetkisi yok. Bunlar sadece FETÖ konusunda değil, genel anlamda kontrolü artırmak için, yani terörle mücadele için elzem yasalar. Bu yasalar bu eksiklikleri giderecekti ama henüz bir ileri adım yok” sözleriyle şikayetlerini sürdürdü.

 

0 Paylaşımlar