TC’de sivil darbe: 3 aylık OHAL ilan edildi!

Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından, Türkiye’de 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı

Erdoğan, 20 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Darbe girişimi ile birlikte devlet iktidarı üzerinde hakimiyet kurabilmek için kendi kitlesine sokağa inme emri veren Erdoğan, devletin tüm olanaklarının   seferber edilmesine rağmen kitle seferberliği bakımından beklediği etkiyi yaratamamıştı. Gözaltı, tutuklama ve kamuda tasfiye harekatı ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimine karşı Erdoğan’ın “sivil darbe girişimi”nin kritik adımı OHAL kararı ile geldi.
Erdoğan bu kararın “Demokrasiye, hukuka ve özgürlüklere karşı olmadığı” iddia ederken konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AB ülkeleri ve ABD’den gelen “önlemlerde aşırıya gitmeyin” uyarılarına da “Türkiye’yi eleştirmeye hakları yok” diyerek yanıt verdi, “Sadece gölge edilmesin yeter” dedi.

Erdoğan’dan S&P’ye: “Türkiye’den sanane

Erdoğan, OHAL ilan ettiği konuşmada Türkiye’nin notunu BB+’dan BB negatife, görünüşünü de durağandan negatife dönüştüren S&P’ye “Türkiye’den sanane” dedi. Erdoğan, “S&P siyasi bir açıklama yapıyor kendine göre. S&P bizimle hiç uğraşma. Yatırımlarımıza nasıl devam edeceğini göreceksin. Bak, Osmangazi Köprüsü’nü açtık, 26 Ağustos’ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü açacağız, Avrasya tünelini de açacağız. Sizin gücünüz bizim yatırımlarımıza yetmez” ifadelerini kullandı.

Haberin devamı için: http://sendika10.org/2016/07/erdoganin-demokrasi-mujdesi-3-aylik-olaganustu-hal-karari/

150 Paylaşımlar