TDP İLE BKP, BARAKA’YI ZİYARET ETTİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Kıbrıs Sorunu’nun çözümü ile birlikte Birleşik bir Kıbrıs’a ulaşılması, sivil-demokratik bir düzen kurulması, Kıbrıs Türk halkının kendi evinin efendisi olması ve kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik bir yapı oluşturulması adına, işbirliği ve güç birliğini genişletmek amacıyla, sendika ve sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde Baraka Kültür Merkezini ziyaret etti

 

BARAKA aktivisti Münür Rahvancıoğlu, Kıbrıslı Türklerin ekonomik, sosyal ve psikolojik baskı altında olduğunu belirterek, bunlara karşı özellikle sol değerlere sahip örgütlerin birbirinden ayrı durma lüksleri olmadığını kaydetti, TDP ve BKP ile birlikte bu yolu yürüyeceklerini söyledi.
-Cemal Özyiğit-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yarım asrı aşkın bir süredir devam eden Kıbrıs Sorunu’nun artık tarihe karışması için mücadele verdiklerini belirterek, “Artık bu ülke barışın ve güzelliklerin adası olsun” dedi.
Kıbrıs’ın Kuzey’inde halen sivil-demokratik bir düzen kurulmadığını da belirten Özyiğit, gerek Kıbrıs Sorunu’nun çözümü, gerekse de sivil-demokratik bir düzen yaratabilmek için çözüm ve demokrasi güçlerinin işbirliğinin, güçbirliğinin gerekli olduğunun altını çizdi.
29 Haziran yerel seçimlerinin bu işbirliğinin adımlarının atılması ve ülkede değişimi başlatmak adına önemli olduğunu belirten Özyiğit, “TDP Parti Meclisi’nin bize verdiği yetki doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, BKP ve ilerici sivil toplum örgütleri ile bir işbirliği zemini olduğunu tespit ettik, bu süreci ilerletmek ve sonuçlandırmak için de yola çıktık” dedi.
İşbirliğinin, barış ve demokrasiye inanan, emek mücadelesi veren her örgüte açık olduğunu dile getiren Özyiğit, bu örgütlere, birlikte hareket etme çağrısında bulundu. BARAKA’ya ziyaretlerinin de bu çerçevede olduğunu belirten Özyiğit, BARAKA Kültür Merkezi’nin zaten en başından beri bu sürecin içinde olduğunu ve birlikte yürüyeceklerini kaydetti.
-İzzet İzcan-
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BARAKA’nın, oluşturulan işbirliğinin içinde olduğunu belirterek, “Biz buraya bize katılın demeye değil, önümüzdeki süreci konuşmaya geldik” dedi.
Ülkedeki barış ve demokrasi güçlerinin birlikteliğine ihtiyaç olduğunu, işbirliğinin kısa sürede geniş cepheye yayılmasının da bundan dolayı olduğunu belirten İzcan, mevcut rejimi benimsemeyen kesimlerin bir cephede buluşmasının kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu vurguladı.
İzcan, barış, demokrasi ve emek mücadelesi veren kesimler olarak en geniş birlikteliği sağlayıp, toplumun önüne güçlü bir alternatif koyacaklarını kaydetti. İzzet İzcan, barış ve çözüm yanlısı sendika, sivil toplum örgütü ve bireylere “Bize katılın, gelin birlikte mücadele verelim” çağrısında bulundu.
-Münür Rahvancıoğlu-
BARAKA aktivisti Münür Rahvancıoğlu ise, Kıbrıslı Türklerin uzunca bir süredir, ekonomik, sosyal ve psikolojik baskı altında olduğunu belirterek, bunlara karşı özellikle sol değerlere sahip örgütlerin birbirinden ayrı durma lüksleri olmadığını kaydetti.
Asgari müştereklerde buluşarak, halkın en genel çıkarları çerçevesinde biraraya gelinmesi gerekliliği üzerinde duran Rahvancıoğlu, halkın beklentisinin de bu yönde olduğuna dikkat çekti.
Bu bilinçten hareketle, TDP ve BKP ile birlikte bu yolu yürüyeceklerini söyleyen Rahvancıoğlu, diğer örgütlere de bu birlikteliğe destek vermeleri için çağrıda bulundu.

 

Be the first to comment

Leave a Reply