TIP-İŞ’ten Açıklama: Ülkeye Giriş Yapan İstisnasız Herkes Karantinada Tutulmalı

Tıp-İş Başkanı Dr. Ahmet Varış, yazılı bir açıklama yaparak, ülkemize giriş yapan tüm yurttaşların istisnasız olarak 14 gün karantinada tutulması gerektiğini vurguladı.

Bilindiği gibi hükümetin bugünkü açıklamasına göre; ülkeye gelen yurttaşların 14 gün karantinada tutulacağını belirttiği ülkeler arasında, herkesi hayretlere düşürecek şekilde TC bulunmuyor. 98 vakası bulunan ve ülkemize direk seferi bulunan tek ülke olan Türkiye’den gelen yurttaşların neden karantinada tutulmayacağına anlam verilemiyor.

Tıp-İş Başkanı Dr. Ahmet Varış’ın konuyla ilgili açıklaması ise şöyle:

“Hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın ülkeye giriş yapan tüm KKTC yurttaşları istisnasız olarak 14 gün süre ile özel karantina merkezlerinde tutulmadığı takdirde bu hastalıkla mücadelemiz çok zor olacaktır. Derhal bu uygulamaya geçilmesi ve tüm gelenlerin Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kriterlere uygun ayrı oda, ayrı banyo/wc ve havalandırması olan yerlerde kontrol altında tutulması, hastalığın kontrol altına alınması için son derece önemlidir. Sürecin takipçisi olacağımızı bir kez daha tüm kamuoyuna duyururuz.”