Tıp-İş’ten Thalassaemia Hastaları İçin Kan Bağışı Çağrısı

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Ahmet Varış ve Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, talasemi hastalarının yaşamsal tedavisi için kan bağışı çağrısında bulundu.

Kan bankasının bulunduğu konumun hastaneden ayrı olduğunun ve kısmi sokağa çıkma yasağı nedeniyle kan verecek olan vatandaşlara izin belgesi düzenleneceğinin vurgulandığı açıklama şu şekilde:

“Ülkemizde görülen COVID – 19 vakalarının ardından tüm vatandaşlarımız bir panik ve korku içerisindedir, ancak unutmayalım ki diğer sağlık problemleri, acil ihtiyaçlar  ve özellikle Talasemili kişilerin yaşamsal tedavisi olan kan ihtiyacının sağlanması bulunduğumuz durum nedeniyle daha da zorlaşmıştır.

Kan bankasında hizmetler aynı şekilde sürmekte, kan bankasının olduğu konum hastaneden ayrı olmasına rağmen bağışçılarımız oraya gidip kan vermekten çekinmektedirler. Oysa düzenli kan ihtiyacını karşılayabilmek için Kan Bankamızda yeterli stokların bulunması gerekmektedir.

Bu amaçla Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası ve Thalassaemia Derneği ortak kan bağış kampanyası düzenleme kararı almıştır.

Düzenlediğimiz kampanyada,  tüm sivil toplum kuruluşlarını, sağlıkta örgütlü tüm sağlık emekçilerini ve halkımızı kampanya destekçisi ve katılımcısı olarak görmeyi amaçlamaktayız.

Kan Bağış Kampanyamız 24 Mart Salı günü saat 09.00 da başlayıp bir hafta devam edecektir.

Kısmi sokağa çıkma yasağı nedeniyle kan verecek olan vatandaşlarımıza izin belgesi düzenlenecektir. 

Emeğimiz ve kanımızla hastalarımızın yanındayız ve hepimiz Kan Bankasındayız.”

209 Paylaşımlar