TMT’nin Bir Diğer Katli: Ahmet Yahya

Kıbrıslı Türk solcu Ahmet Yahya’nın TMT tarafından katledilişinin 61. yılı.

Ahmet Yahya, 1952 yılında sol görüşlü Kıbrıslı Türk işçiler tarafından kurulan masa tenisi de olmak üzere başta futbol faaliyetleri yürüten Türk Eğitim Kulübü’nün yöneticilerindendi.

Siyasal çalışmalar da yapmakta olan Ahmet Yahya, TMT tarafından 29 Mayıs 1958 tarihinde öldürüldü.

TMT’den Uyarı: “TMT Otoritesine Koşulsuz İtaat Edin”

TMT, solcu katliamına başlamadan önce, bir “uyarıda” bulunmuştu. TMT, “kara listeye” aldığı emekçilerin, solcuların ve sendikacıların, eğer canlarını kurtarmak istiyorlarsa, kendi imzalarıyla gazetelerde solcu olmadıklarına, Kıbrıslı Elen işçilerle ortak sendikalarda bulunmayacaklarına, TMT’nin ve Denktaş yönetiminin otoritesine koşulsuz itaat edeceklerine ve “Türk tezi”ni savunduklarına dair bir açıklama yapmalarını istemişti.

Ahmet Yahya da, diğer pek çok işçi, solcu ve sendikacı gibi, TMT’nin acımasız baskılarına karşı daha fazla direnememiş ve 29 Mayıs 1958 günü eline kalemi kağıdı alıp şu satırları yazmıştı : “Ben aşağıda imza sahibi Defteralı’nın kalfası Ahmed, İşçi Birliklerine kayıd edilmediğim gibi, solcu temayüllü birisi de değilim. Ben daima halkımıza ve liderlerimizin çizdği yoldan yürüdüğümü ve yürüyeceğimi beyan ve ilan ederim”.

Metin Yayınlandığında Hayatta Değildi

Ahmet Yahya bu metni imzalayıp,  Bozkurt gazetesine göndermişti. Gerçekten de yazı ve imza, ertesi gün, 30 Mayıs sabahında, gazetede çıkmıştı. Ancak, 26 yaşındaki Ahmet Yahya, 29 Mayıs gecesi, TMT’ciler tarafından katledilmişti. Ertesi gün gazetelerde, hem Ahmet Yahya’nın imzası ve yazısı çıkmıştı ancak Ahmet Yahya artık hayatta değildi.

0 Paylaşımlar