Toparlanıyoruz: “Takipçi olan örgütleri destekliyoruz, çalışan hakkı ihlallerine gerekli girişimleri yapacağız”

Toparlanıyoruz Hareketi GAÜ’de çalışanların “inşaat yatırımları” gerekçe gösterilerek ücretlerinin ödenmemesine tepki gösterdi. Toparlanıyoruz’dan yapılan açıklamada “çalışma hayatında çalışan haklarıyla ilgili yaşanan ihlaller hakkında takipçi olacağını duyuran örgütleri desteklediğimizi ve çalışan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için gerekli girişimleri yapacağımızı beyan ederiz” denildi.

Toparlanıyoruz’un açıklaması şöyle:

“KKTC’de çalışma hayatında, uzun çalışma saatleri, iş sağlığı ve güvenliği ihlalleri, sosyal sigorta primlerinin yatırılmaması veya düşük maaş üzerinden yatırılması, sözleşmesiz çalıştırılma, yıllık izin veya hamilelik izinlerinin verilmemesi v.b. birçok gayri yasal uygulamanın olduğu sır değildir. Bir süre önce gündem olan Girne Amerikan Üniversitesi’nde çalışan maaşlarının ödenmeme meselesi de çalışma hayatında yaşanan gayri yasal uygulamalara en yakın örnektir.

Toparlanıyoruz Hareketi, çalışanlarının maaşlarını yatırmadığı gerekçesiyle eleştirilen Girne Amerikan Üniversitesi’nin sunduğu “inşaat ve yatırımlarımızın aksatılmaması için maaşlarda aksama yaşanmıştır” gerekçesini kabul edilemez olarak nitelendirmektedir.

Biliyoruz ki, Girne Amerikan Üniversitesi’ndeki maaş ödenmeme konusu çalışma hayatında yaşanan birçok sıkıntıdan sadece biridir. Yukarıda saydığımız çalışma hayatında yaşanan çeşitli sıkıntıların başka üniversitelerde ve birçok işyerinde yaşandığı kamuoyunda sıkça dillendirilmektedir.

Toparlanıyoruz Hareketi olarak, çalışma hayatında çalışan haklarıyla ilgili yaşanan ihlaller hakkında takipçi olacağını duyuran örgütleri desteklediğimizi ve çalışan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için gerekli girişimleri yapacağımızı beyan ederiz.

Toparlanıyoruz Hareketi

16 Paylaşımlar