Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Vurgusu Yapmaya Çalışırken Kayboldu: “Her Başarılı Erkeği Doğuran Bir Kadındır”

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, İskele Kadınlar Derneği’nin lansman gecesine katıldı. Alanlı gecede yaptığı konuşmada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önemine vurgu yapmaya çalıştığı sırada “Her başarılı erkeği doğuran bir kadındır” ifadesini kullandı.

Alanlı’nın, “kadınların ailede, toplumda, çalışma hayatında, sevgi, şefkat, merhametiyle, hayatı sırtladığı ve aydınlık yarınların teminatı olduklarını” dile getirdiği konuşmada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının öneminden bahsetmesi,  Meclisi Başkan Yardımcısı’nın eşitlik anlayışındaki sıkıntıyı gözler önüne serdi.

Alanlı toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını istediğini söylerken, konuşmasında eşitsizliği yaratan, kadınlara biçilen rol ve görevleri yüceltti.

Sistemin kadınlara yüklediği iş gücünün yeniden üretimi rolünün eşitsizliğin temel yapı taşlarından olduğunu unutan Alanlı, “Her başarılı erkeği doğuran bir kadındır” dedi.

“Her Başarılı Erkeği Doğuran Bir Kadındır”

Kadınların yeri geldiğinde erkekten daha savaşçı, daha koruyucu, daha yürekli ve daha ilerici, oluşlarıyla güçlü varlıklar olduklarını söyleyen Alanlı, şöyle konuştu:

“Bir erkeği eğitirseniz tek bir insanı eğitmiş olursunuz. Bir kadını eğitirseniz, bütün bir aileyi bununla birlikte bir toplumu eğitmiş olursunuz. Güçlü, barışçıl ve istikrarlı bir dünya için cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve buna bağlı olarak kadınların ve bilhassa kız çocuklarının eğitimi konusuna ağırlık verilmesi çok önemlidir. İşte bu yüzden sizlerin yaptığı her faaliyete önem veriyor, saygı duyuyor ve destekliyorum. Tarih boyunca sosyal değişim ve sosyal dönüşümlerin dinamiği hep kadınlar olmuştur. Bir ülke eğer kadınlarına eğitim hakkını sağlamak için gerekli çabayı sarf etmiyorsa, gelecekte bunun neden olacağı sosyal maliyetin ve yıkımların altında kalkamayacaktır. Bilmenizi isterim ki; Her başarılı erkeği doğuran bir kadındır.”

“Bunun en iyi örneği Mustafa Kemal Atatürk’tür” diyen Alanlı, “Ne mutlu bir Atatürk yetiştiren Türk kadınına, ne mutlu O’na sahip olan Türk milletine” dedi.

114 Paylaşımlar