Toplumsal Muhalefetin Gündeminde Su Vardı: “Parti İçi” Muhalefet Toplantıyı Terk Etti

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ)’in çağrısıyla KTAMS Lokalinde; sendikalar, meslek ve çevre örgütleri, üretici birlikleri, siyasi partiler, belediye başkan ve meclis üyeleriyle, Su Projesi’yle ilgili atılacak adımları tartışmak için toplantı düzenlendi.

Toplantıda, BES Başkanı Ulus Arpalıklı, Dev-İş Başkan Vekili Hasan Felek ve CTP Parti Meclisi üyesi, DAÜ Öğretim Üyesi Hasan Ulaş Altıok konuşma yaptı.

Toplantıya toplumsal muhalefetin çok geniş kesimlerini temsil eden sendika, dernek, siyasi parti, bazı milletvekilleri, birlik, kurum ve kuruluşlardan temsilciler ile, bazı belediye meclis üyeleri katıldı.

Toplantıda, DAÜ Öğretim Üyesi, Akademisyen ve CTP-PM tarafından oluşturulan su komitesinde yer alan, Hasan Ulaş Altıok, süreçle ilgili bilgi verdi.

Altıok, “Türkiye’nin Belediyeleri, dolayısıyla kktc’nin yasalarını by-pass ederek özelleştirme yoluna gitmek istediğini, CTP’nin ise, suyun fiyatının belli olacağı, belediyelerin isterlerse suyu alabileceği, isterlerse de sistem dışı kalabileceği bir yol talep ettiğini” anlattı ve “getirilecek suyun kaç paraya satılacağı bile bilinmiyor” dedi.

ARPALIKLI: “KONU TÜM ÜLKEYİ İLGİLENDİRİYOR”

Ulus Arpalıklı, ülkede son günlerde en çok tartışılan konun su konusu olduğunu belirterek, bu konunun tüm ülkeyi ilgilendirdiğine inandıklarını, bu yüzden bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Arpalıklı amaçlarının görüş alışverişinde bulunarak yol haritası çizmek olduğunu kaydetti.

FELEK: “KIBRIS TÜRK HALKININ VARLIĞINI TEHDİT EDECEK BİR UYGULAMA”

Hasan Felek ise, suyun özelleştirilmesi ve bir tekele verilmesini Kıbrıs Türk halkının varlığını tehdit edecek bir uygulama olarak gördüklerini belirtti.

Su gibi stratejik bir unsurun Kıbrıslı Türklerin elinden alınmasını tahayyül dahi edemediklerini söyleyen Felek, toplumun tamamını ilgilendiren bu konuda ortak bir eylem planı belirlemek istediklerini anlattı.

Bugünkü toplantıyı da bu nedenle düzenlediklerini ifade eden Felek, çağırmayı unuttukları örgütlerden özür diledi.

BIÇAKLI: “EYLEM KOMİTESİ KURULARAK, CİDDİ ADIMLAR ATILMALI”

Daha sonra söz alan Arslan Bıçaklı ise, su konusunun bir türlü çözüme kavuşmadığını dile getirdi.

Suyun fiyatının bilinmemesinin büyük bir sorun olduğunu dile getiren Bıçaklı, ortaya net bir tavır konması gerektiğini anlattı.

Bıçaklı, eylem komitesi kurularak, ciddi adımlar atılması gerektiğine inandığını kaydetti.

ALTIOK TOPLANTIYI TERK ETTİ

Elde edilen bilgilere göre toplantı sırasında CTP PM üyesi Hasan Ulaş Altıok’a bazı örgütlerden gelen eleştiriler sonucu tartışma çıktı. Daha sonra ise CTP PM Üyesi Altıok ve CTP milletvekili Doğuş Derya toplantıyı terk etti.

 

13 Paylaşımlar