Töre Uyandı, Balığa Gidiyor: “Müdahale Var”

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı,  UBP milletvekili Zorlu Töre, Meclis Başkanlığı için yapılacak seçimden çekilmesinin istendiğini açıkladı.

Töre UBP Kurultayına ilişkin süreçte , “Ben KKTC demokrasisine inanmış biriyim. Türkiye’den UBP’ye bir müdahalenin olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığı görüşündeyim. Müdahale değil, tavsiye niteliğinde görüşmeler olabilir, yapılabilir. Bunlara yanıt verecek olan Sucuoğlu ve Taçoy’dur. Bu kişilerin de açıklamaları var ve açıklamalarında böyle bir ifade yok. Ne kadar inanırsınız, inanmazsınız, bu ayrı bir şeydir. Ancak yaşadığımız durumun normal olmadığını, sıkıntılı olduğunu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

UBP kurultayında iki adayın geri çekilmesinin yanlış olduğunu birçok kez ifade ettiğini de kaydeden Töre, Meclis Başkanlığı için yapılacak seçimde UBP’nin aday belirlemesi sürecinde ‘orası böyle ister, burası böyle ister, karşı taraf böyle ister, o aileye söz verdik’ denilerek kendisinden adaylıktan çekilmesinin istendiğini kaydetti.

Töre açıklamasında “UBP kurultayında iki adayında geri çekilmesiyle yaşanan çirkinliklerin çok yanlış olduğunu defalarca ifade ettim” ifadelerine de yer verdi.

Kendisine verilen görev doğrultusunda dört defa divan başkanlığı görevi üstlendiğini kaydeden Töre, “Çocukluk, gençlik yıllarımda ve hayatımın bütün safhalarında vatan, anavatan, devletimiz, bayraklarımız, istiklalimiz için çalıştım. Bundan sonraki yaşamımda da aynı çizgide devam edeceğim” dedi.

Cumhuriyet Meclisi başkanlık seçiminde UBP’nin aday belirleme sürecinde “Orası böyle ister, burası böyle ister, karşı taraf böyle ister, o aileye söz verdik denilerek adaylıktan çekilmem istendi” açıklamasını yapan Töre, bu yönde bazı bakan ve milletvekillerine de telkinler yapıldığını dile getirdi.

“Partimiz bunları hak etmedi. Parti örgütlerimizin, üyelerimizin ve de halkımızın istek ve arzularına kulaklar tıkanarak bu sonuç ortaya çıktı” ifadelerini kullanan Töre, halkın, milli ve manevi meselelerde gösterdiği hassasiyet, ciddiyet, samimiyet ve dürüstlüğün karakterini oluşturduğuna şahit olduğunu kaydetti.14 Paylaşımlar