TRAFIKTE OLANLAR “KAZA” MI?

 

Geçtiğimiz hafta Beyarmudu – Dörtyol anayolunda direksiyon hakimiyetini kaybederek kaza yapan 27 yaşındaki Akdoğan’li İbrahim Tahsinsoy’un durumu iyiye gidiyor. Akdoğan Fikir ve Sanat Atölyesi’nin yaptığı açıklamada ülkemizde sıkça yaşanan trafik “kaza”larına, dikkatsizlik ya da sürücü ihmalinden ziyade yollardaki altyapı sorunlarının, uyarıcı levha eksikliğinin ve daha birçok görmezden gelinen eksikliklerin neden olduğu belirtildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Kiminin oğlu, kardeşi, aşkı kiminin dostu, yoldaşı, arkadaşı… Evet bir “kaza” oldu geçtiğimiz günlerde köyümüzün çıkışında… O oğul, kardeş, aşk; dost, yoldaş, arkadaş ölümden döndü neredeyse… Köylümüz… İbrahim… Tüm köy, hatta haberi memleket genelinde duyan herkes üzüldü, seferber oldu İbrahim için… Kimileri ailesini arayıp “yanınızdayız” dedi, kimileri ihtiyacı olan ve zor bulunan BRh(-) grubu kan bulmaya çalıştı. Herkes facebooktan İbrahim’in durumuyla ilgili yürekten mesajlar yayınladı ve dualar etti. İbrahim şanslı ve güçlü bir dostumuzdu ve hayat ona bir kere daha gülümsedi ve şimdilerde durumu iyiye gidiyor… İbrahim iyileşiyor belki ama “kaza” deyip geçtiğimiz şey sadece İbrahim’in mi başına gelebilir? O çok dikkatsizdi de ondan mı “kaza” oldu? Bizce böyle değil… Trafik yani yollar insan soyunun her türlü dikkatsizliğini, uykusuzluğunu (ki ülkemiz şartlarında çalışan her emekçi çalıştığı saatler bakımından uyuya kalmaya çok müsait) göz önüne alarak düzenlenmeli. O yolun etrafında sürücünün yoldan çıkmasını engelleyecek bariyerler olsa belki de bu kaza daha hafif yararlarla atlatılabilecekti. Ya da kameralara harcanan paralar yolları genişletmeye ya da uyarıcı levhalar koymaya harcansa, belki de daha a kaza olur. Yani bu kazayı yapan İbrahim ve onun gibi dostlarımız “ah ne dikkatsizmişim” diye üzülmesin. Ya da kan bulup, iyi dileklerini esirgemeyen dostlar sadece bununla kalmasın. Daha geçen yaz Asya dostumuzu, yolda uyarıcı kasis olmadığından ve gözleri görmeyen bir şahsa ehliyet verildiğinden dolayı kaybetmiştik. Yani diyeceğimiz o ki: bu “kazalar” hepimizin başına gelebilir ve herkese hayat yeniden gülümseyemeyebilir.

Akdoğan Fikir ve Sanat Atölyesi olarak İbrahim ve ailesine geçmiş olsun derken bu kazaların bir daha yaşanmamasını isteyen dostlara da çağrımızdır: ” “Kaza” deyip geçmeyin, gelin bu işin yetkililerinden hesap soralım, önlemi alınsın ki başka oğul, kardeş, aşk; dost, yoldaş, arkadaş kaybetmeyelim”.”

Akdoğan Fikir ve Sanat Atölyesi

11 Paylaşımlar