TWİTTER VE kktc – Mustafa Keleşzade

Türkiye’de AKP iktidarı hırsızlığı ve katilliği daha da fazla görünür olmasın diye Twitter’ı kapatma kararı aldı. Bu hareket AKP’nin ve Tayyip’in güç kaybettikçe saldırganlaştığı ve gerçeklerin yayılmasından ne derece korkutuğunu gösteriyor. Her şeye rağmen görünen o ki sokakları tüm baskılara rağmen terk etmeyen Türkiye halkları bu özgürlükten de vazgeçmeyecek.

Türkiye’de yasak gündeme geldiğinde Kıbrıs’ın kuzeyinde aceba bizi de etkiler mi üzerinde bir tedirginlik oluştu. Bakanlık yetkilileri yasağın bizi etkilemeyeceği yönünde açıklamalar yaptı. Dün neredeyse tüm gazetelerde bu haber bir bayram havasında verildi. Aynı gün öğleden sonra ise Twitter’a Kıbrıs’ın kuzeyinde erişim engellendi. Gece geç vakitte internet servis sağlayıcıları soruna büyük oranda çözümler buldu. Fakat akıllarda bakanlıktan yapılan açıklama kaldı.

Bugünlerde Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’den su ve elektirik getirilmesi tartışılıyor. Daha doğrusu bize soran olmadan karar verilmiş, getirileceği kesin. Borular hali hazırda çekilmekte. Bu durumun yaratacağı etki tartışılıyor.

Nasıl olsa Türkiye’den su getirilecek diye su kaynaklarımız atıl bırakılıyor, denize akmasına izin veriliyor, kuyuların ise üstü kapatılıyor. Elektirik Kurumu ise yok olması için kendi haline terk ediliyor. Durum böyleyken hükümet yetkililerimiz Türkiye’den su getirilmesinin zaruri olduğunu, adamızda yeterli kaynak olmadığın söylüyor. Elektiriğin de daha ekonomik olacağını vurgulanıyor. Modern ülkelerde de bu tarz uygulamalar yapıldığı, normal bir uygulama olduğu da ekleniyor üstüne. Hatta bazı kendini kaptıran CTP’li vekiller gelecek suyun adamızı yeşerteceği, barışı sağlayacağına kadar götürüyorlar sözü.

Bu suyu Kıbrıs’a getirmek için boşaltılan köylerden veya boruların yaratacağı ekolojik yıkımdan bahsetmeyeceğim. Kıbrıs’ın kuzeyinin nedenli normal bir statüye sahip olduğundan, adadaki işgalden de bahsetmeyeceğim. AKP gibi giderek daha da faşistleşen bir iktidarın barış niyetini de burada sorgulamayacağım. Sadece şunu merak ediyorum, bugün Türkiye’deki bir yasaktan ötürü Kıbrıs’ın kuzeyinde Twitter kapandı. Bu durum bir şekilde çözülüyor. Fakat yarın elektirik ve su Türkiye’den gelirken vana kapatılır, şalter indirilirse ne yapacağız?

Mustafa Keleşzade

Baraka Aktivisti

151 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply