UBP-HP, DAİ-DAK’ı Yeniden Peşkeş Çekti

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu, Doğu Akdeniz İlkokulu (DAİ) ve Doğu Akdeniz Koleji’ni (DAK), Özel Doğa Okulları Ltd.’e 11 yıllığına yeniden kiraladı.

4’lü hükümet döneminde özel sermayeden devlete geri alınması için adımlar atılan DAİ-DAK UBP-HP tarafından Doğa Özel Okulları’na yeniden peşleş çekildi.

14 Kasım 2018 tarihinde DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu, Doğa Okulları’na protokolde yer alan yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için yazılı bir ihtar göndermiş, dönemin eğitim bakanınca bu “DAİ-DAK’ın geri alınma sürecinin başlangıcı” olarak tanımlanmıştı. VYK’nun CTP’li üyesinin bu karara red oyu kullanmıştı.

Havadis’ten Hasan Düzgün’ün haberine göre; DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ile Özel Doğa Okulları Ltd. (DOĞA Koleji) arasında yapılan sözleşmenin bitiş tarihi 30 Mayıs 2031 olarak belirtiliyor ancak süre sonunda sözleşmesinin uzatılmasına da imkan tanınıyor.

Tarafların uzlaşması halinde sözleşmenin ne kadar uzatılacağına dair ise herhangi bir madde yer almıyor.

Acayip Bir Fesih Maddesi

Sözleşmeye göre, taraflardan herhangi biri 6 ay öncesinden yazılı ihbar vermek koşulu ile sözleşmeyi feshedebilecek. Ancak sözleşmenin imza tarihini izleyen ilk 5 yıllık süre içinde taraflarca bu hak kullanılamayacak.

65 Paylaşımlar