“UBP-HP Hükümeti Halk Sağlığına Zararlıdır!”

Sendikal Platform yaptığı basın açıklamasıyla, UBP-HP hükümetinin halkın sağlığına zararlı olduğunu ifade etti.

Açıklama şöyle:

Covid-19 salgını nedeni ile halkın sağlığını koruma tüm devletler tarafından öncelikli olarak ele alınırken, UBP-HP Hükümeti halkımızın sorumlu davranması ile elde edilen “sıfır vaka” kazanımını tam bir felakete dönüştürmüştür.

10 Mart tarihinden itibaren iki aya yakın bir süre sokağa çıkmayan halkımızın işini gücünü kaybetme, psikolojik bunalıma girme pahasına yaptığı özveri, UBP-HP Hükümeti’nin birkaç gazino patronunu zengin etme girişimi ile heba edilmiştir. Yaratılan sağlık ve güvenliği tehdit edici ortam nedeniyle çocuklar eğitimsiz kalmış, dokuz bine yakın işyeri faaliyetini durdurmuş, çiftçi ve hayvancının ürettiği ürünler elde kalmış, turizm işletmeleri kapanmış, üniversite öğrencileri ülkeyi terk etmiş, sosyal yaşam durmuştur. Bunca fedakarlık Temmuz ayı başında Sendikal Platform’un ve hekim örgütlerinin tüm uyarılarına rağmen birkaç gazino sahibi ve ganimet zenginini daha da zengin etmek için bu hükümet tarafından sorumsuzca harcanmıştır. UBP-HP Hükümeti Temmuz ayı başında aldığı uyduruk önlemlerle, ülkemize Covid-19 taşıyan bireylerin girmesine izin vererek, Covid-19 ithal etmiştir. Gelinen durumda UBP-HP Hükümeti “ne ekti ise onu biçmekte” fakat bu sorumsuzluğunun bedelini halkımız sağlığı ile çocuklarımız alamadığı eğitim ile ve ekonomik faaliyetlerin çökmesi ile ödemektedir. Yaratılan bu yıkımın sorumlusu UBP-HP Hükümeti’dir. Sendikal Platform olarak tüm siyasi partileri ve örgütleri halkın sağlığını koruma adına sorumluluk almaya ve felaketin baş sorumlusu UBP-HP Hükümeti’ne karşı aşağıdaki şartları oluşturmak için mücadele etmeye çağırırız;

  1. Ülkeye karantinasız girişe asla izin verilmemelidir.
  2. Rastgele (Random) testlerle salgının boyutları ortaya çıkarılmalıdır.
  3. Sağlık sistemi fırsat eşitliğine dayalı istihdamlarla güçlendirilmeli, Pandemi hastaneleri tamamlanmalıdır.
  4. Salgının yayılması önlenmeli, tekrardan kapanmamak için radikal tedbirler uygulanmalıdır.
  5. Tüm dünyada olduğu gibi bu dönemde ekonomik önlemler için bütçe ayrılmalı, hükümetin kararı doğrultusunda kapatılan işletmelere ve tüm çalışanlara yaşayabilmeleri için ekonomik destek verilmelidir.

UBP-HP Hükümeti’nin sorumsuzluğu sonucu yaratılan bu felaket ancak toplumsal tepki ve mücadele ile önlenebilir. Bu iradesiz yöneticilerle sorunlar çözüm bulmaz. Gazino ve özel hastane patronlarına hizmet etmeyi öncelik gören ve sadece seçimleri düşünen bu hükümet halkın sırtından gitmelidir.

UBP- HP Hükümeti halkın sağlığına zararlıdır.

Saygılarımızla.

Sendikal Platform(a)

Abdullah Özdoğan

Güç-Sen Başkanı

150 Paylaşımlar