Üçüzler Yine El Ele: Hukuka Uygunluğu Araştıracak Komitede Hukuku Çiğnediler

CTP-UBP Hükümeti döneminde Tahsin Ertuğruloğlu’nun Ulaştırma Bakanı olarak  yaptığı 11 milyon 250 bin dolarlık ihalesiz hizmet alımı anlaşmasını araştıracağı beyan edilen Ercan Araştırma Komitesinin görev süresi 3 Nisan 2017 tarihinde dolmasına rağmen, gayri yasal bir şekilde 3 ay daha uzatıldı.

CTP Milletvekilleri Tufan Erhürman ve Fazilet Özdenefe, DP’li Hüseyin Avkıran Alanlı, UBP’den ise Ersin Tatar ve İzlem Gürçağ’dan oluşan“Ercan Havaalanının İşletme Haklarının Hukuka ve Kamu Yararına Uygunluğunun Araştırılması Hakkında Meclis Araştırma Komitesi”, ikinci kez ek görev süresi alarak Meclis İç Tüzüğü’nü çiğnedi.

Görev süresi en fazla 3 ay olan ve geçen yıl Mayıs ayında oluşturulan araştırma komitesi, yaz tatili sonrası, Kasım ayı itibari ile 3 aylık görev süresini doldurmuştu. İç tüzüğe göre gerekçeli şekilde bir defaya mahsus ek süre talep edebilecek olan komite, herhangi bir gerekçe belirtmeden ek süre almıştı.

Ek süre içerisinde yine bir ilerleme kaydetmeyen Ercan Araştırma Komitesi, ikinci kez ek süre alarak Meclis İç Tüzüğü’nü çiğnedi.

Hem Hukuku Hem Halkı Aldatıyorlar

Sosyal medyada konu ile ilgili tepkilere yanıt veren Komite Başkanı Ersin Tatar, İç Tüzüğün 114’üncü maddesine göre, Genel Kurul’un komiteye ek süre verdiğini öne sürdü. Ancak Genel Kurul’un komiteye ikinci kez ek süre verilebilmesi, komite tarafından hazırlanan raporun incelemesi sonrası bu raporun ortaya çıkardığı şeylerin detaylandırılması amacıyla mümkün olabiliyor. Fakat Ercan Araştırma Komitesi’nin 11 ayda hazırlayabildiği rapor yalnızca, “araştırmalarını tamamlayamadıkları” bilgisini içeriyor.

“CTP, DP, UBP hepsi aynıdır” diyenler haksız mı?”

Yapılan usülsüzlüğü sosyal medya hesabından gündeme getiren Av. Serkan Mesutoğlu, 11 ayda 8 defa toplantı yaptı, 14 kişi dinlediği, 11 aylık süre sonrası ortada herhangi bir rapor bulunmadığına dikkat çekti.

“Bu Komite, araştırması için 11 ayda hangi soruları sordukları, hangi sorulara hangi cevapları aldıkları, kaç kişi dinlemeye daha ihtiyaç olduğu, hangi verileri elde ettiklerine yani netice olarak ne durumda olduklarına dair Meclis Genel Kurulu’na en ufak bir açıklamada dahi bulunmadı” diyen Mesutoğlu, kendisi hukuku çiğneyen bir komitenin, nasıl olup da anlaşmanın hukuka uygunluğunu araştıracağını merak ettiğini söyledi.

Mesutoğlu, “Bu tabloya bakınca “CTP, DP, UBP hepsi aynıdır” diyenler haksız mı?” diye sordu.

Ortaklar Birbirlerini Koruyor

Ercan Araştırma Komitesi’nin Tahsin Ertuğruloğlu’nun CTP-UBP Hükümeti döneminde yaptığı bu anlaşma ile ilgili ağır adımları, “ortaklar birbirini koruyor” düşüncesini güçlendiriyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Ombudsman Emine Dizdarlı anlaşma ile ilgili sıkıntıları kamuoyuna taşıdığında ilk tepkilerden biri CTP Genel Başkanı Erhürman’dan gelmiş, Erhürman Dizdarlı’ya “kendilerine bilgi vermeden böyle bir girişimde bulunduğu” gerekçesi ile tepki göstermişti.

88 Paylaşımlar