“Uygunsuz” Davranan Kim? İşte Polis’in Öğrencilere Muamelesi

 

DAÜ’de Pazartesi günü gerçekleşen konferansta AKP Milletvekiline soru sormaya çalıştıkları için evlerinden alınarak 21 saat boyunca gözaltına alınan 7 kişiden 4’ünün salonda bulunan kişilerce darp edildiği bilgisine ulaşıldı. Özellikle iki öğrencide ciddi morluklar ve yaralar olduğu tespit edildi.

Gözaltına alınmadan önce hastaneye gitmeye hazırlanan öğrenciler, durumu polise aktararak doktor ve avukat talebinde bulundu.

Baş dönmesi ve ağrıları bulunan öğrenciler taleplerine rağmen hastaneye götürülmedi ve doktora görünemedi.

Gözaltı sırasında “pankartı bulmak amacıyla” mahkemeden alınan emirle evde arama yapıldığı, aramada dergi, bildiri ve bazı kitaplara polis tarafından el konulduğu bildirildi. El konulan kitaplar arasında, “İşçi B’nin Hikayeleri” isimli bir öykü kitabının da bulunması şaşkınlık yarattı.

Kadına şiddet, tehdit, kötü muamele…

Öte yandan gözaltı sonrası Mağusa Polis Müdürlüğü’ne gitmekte olan Polis aracının içinde öğrencilerin tehdit edidiği öğrenildi. Avukatlar aracılığıyla edinilen bilgilere göre, öğrencilere “sizi sınır dışı edeceğiz” , “5. katta odam var, seni odama alınca elimden kurtulamayacaksın”, “her yanlış cevapta bir kemiğini kıracağım” gibi ifadeler kullanıldı.

Gözaltına alınan kadın öğrencinin telefonunu incelemek isteyen polise öğrenci itiraz edince, kadın polisin öğrenciye tokat attığı, yine aynı kadın öğrenci sorulara yanıt vermeyince erkek polisin “ne zamandır kız dövmüyordum, iyi oldu. Gidince konuşursun” dediği bilgisine ulaşıldı.

Öğrencilerin gözaltına alındıkları andan itibaren birçok kez avukat talebinde bulunduğu, Polis’in ise, “bize yardımcı olursanız, biz size yardımcı oluruz” yanıtını verdiği öğrenildi. Yaklaşık 4 saat sorguya çekilen öğrenciler, avukat taleplerini yineleyerek polisin sorularına yanıt vermedi.

Gözaltı sırasında Mağusa Polis Müdürlüğü’ne giden TC vatandaşı öğrenciler gece boyunca avukatları ile görüşemedi. Kıbrıslı Türk öğrenci avukatı ile görüşmekte sıkıntı yaşamazken, sabah saatlerinden itibaren oluşturulan kamuoyu baskısıyla gün içerisinde tüm öğrenciler avukatla görüşebildi.

Öte yandan öğrencilerin açamadan darp edildiği ve gözaltına alındıklarında el konulan pankartta ise “Saray darbesine teslim olmayacağız” yazdığı öğrenildi.

Tutuklanan öğrencilerden 6’sının TC vatandaşı, 1’inin ise Kıbrıslı Türk ve Baraka Kültür Merkezi Aktivisti olduğu belirtilirken, TC vatandaşı öğrenciler şiddet, tehdit ve kötü muameleyle karşılaşırken, Kıbrıslı Türk öğrenciye daha temkinli yaklaşılması, Polis’in ırkçı ve ayrımcı tavrını da gözler önüne serdi.

“Uygunsuz davranış ve rahatsızlık” iddiasıyla gözaltına alınan öğrenciler, dün akşam 20.00 sularında “uygunsuz hareket ve rahatsızlık”tan dava okunup serbest bırakıldı.

158 Paylaşımlar