“Vakıflar Kamu İhale Yasası Kapsamındaki Hiç Bir Kurala Uymadı”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı sosyal medyada yaptığı paylaşımda; Açık Pazar yanında Vakıflara ait olan boş araziyi LTB olarak ısrarla talep etmelerine rağmen Vakıfların, kamu ihale yasası kapsamındaki hiçbir kurala uymadan ihaleyi verdiğini vurguladı. Harmancı hukuk mücadelesi başlatacaklarının altını çizdi.

Açıklama şöyle:

Son 4 yıldır yeni Açık Pazar’ın yanında Vakıflara ait olan boş bir araziyi Lefkoşa Türk Belediyesi olarak ısrarla talep ediyoruz. Parasıyla diyoruz olmuyor, kamu yararı diyoruz olmuyor.

En sonunda yatırım ihalesi açtılar ihaleye de tüm kurallara uygun bir şekilde hazırlandık ve 2 milyon sterlin üzerinde yatırım ve mimari değeri olan, iş merkezi ve otopark projesi ile katıldık.

İhaleye katılırken yapacağımız inkişafın bedelini de bağımsız mülk profosyonellerine hazırlattık. Lakin Vakıflar kamu ihale yasası kapsamındaki hiç bir kurala uymadı, kendi tüzüklerindeki kuralları da hiçe saydı ve tek sayfalık bir başka teklife ihaleyi verdi.

İhale tekliflerini açarken çağrılmadık, değerlendirme neye paralel yapıldı onun da izahatı yok. Şimdi hukuk mücadelesi başlatıyoruz, gerçekten gına geldi artık, bir tarafta kamu yararı bir tarafta bireysel çıkar. Yeter gerçekten yeter. Yazık ve günah, peşini bırakmayacağız.