Vasilyalılar Peşkeşe Karşı Eyleme Gidiyor, Gorno Tepesi’ne Sahip Çıkıyor

Vasilya(Karşıyaka) sakinleri, bölgede bulunan “Gorno Tepesi” ya da diğer adıyla Kıvanç Tepe’nin, Lapta Belediyesi tarafından yabancı bir şirkete peşkeş çekileceği iddiası üzerine eyleme hazırlanıyor

Kıbrıs Gazetesi’nden Elmas Tokay’ın haberine göre;  kktc’nin ikinci en yüksek dağı olan ve Karşıyaka’da bulunan “Gorno Tepesi” ya da diğer adıyla Kıvanç Tepe’nin, Lapta Belediyesi tarafından yabancı bir şirkete peşkeş çekileceği iddiası bölge halkını hareketlendirdi.    Bölge sakinleri, ulaşımı ve yolu olmayan böylesine bir doğal güzelliği ve doğal mirası özel bir şirketin kullanımına verilmemesi için 25 Mart Cumartesi günü saat 15.15’te eylem yapıyor.

Efendi: Belediye Sorumluluklarını Yerine Getirmedi

Bölge sakinlerinden Lapta Belediyesi Meclis Üyesin Avukat Emre Efendi Kıbrıs Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Lapta Belediyesi’nin bu tür bir idari işlem için İyi İdare Yasası’nın 11. Maddesi’nin kendisine yüklemiş olduğu sorumlulukları ve yapmasını emrettiği bölge toplantılarını yapmadan, bu yeri peşkeş çekmeye çalıştığını kaydetti.

Bölge Halkı Rahatsız

Karşıyaka’da böylesine bir doğal güzelliği özel bir şirketin kullanımına vermenin “akıl işi olmadığına” dikkat çeken Efendi, konu şirketin buraya yatırım yapmasıyla doğal güzelliğin yerle bir olacağını savundu. Efendi, bölge halkının bu konuda çok rahatsız olduğuna değinerek, bu projenin her açıdan olumsuz ve gereksiz olduğunu ayrıca evre katliamına sebep olacağını kaydetti. Bölgedeki su kaynaklarının bu proje nedeniyle kirletileceğine de değinen Efendi,  her tür kesimden ve siyasi görüşten insanın bu konuda birlik olduğunu, cumartesi günü tüm Karşıyaka halkının, birçok sivil toplum örgütüyle birlikte köy meydanında bir eylem yapacağını da duyurdu.

(Kıbrıs)