Venezuela’dan Örnek Alınası Önlemler

Venezuelanalysis sitesinde yayımlanan habere göre; Venezuela kira ödemelerini askıya aldı, Koronavirüs Davaları 77’ye Yükselirken Gelir Kaynakları Korunuyor

Merida, 23 Mart 2020 – Venezüella hükümeti Pazar günü halkı Koronavirüs krizinin ekonomik etkilerinden korumaya yönelik bir dizi önlem açıkladı.

Canlı bir televizyon yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, tüm ticari ve konut kiralarının yanı sıra tüm sermaye ve kredi faiz ödemelerinin altı ay süreyle askıya alınması talimatını verdi.

Kamu ve özel sektör işçilerine özel bir devlet bonusu verilecek ve küçük ve orta ölçekli şirketlerin ücretleri devlet tarafından Eylül ayına kadar ödenecek. Önceden var olan bir işyeri istikrar kararnamesi de yıl sonuna kadar uzatılmış ve karantina sonucunda işten çıkarılmaları yasaklamıştır.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi itirazları hızlı bir şekilde izlenecek ve özel bir tarımsal yatırım planı, bildirilen yedi milyon aile için sübvansiyonlu Yerel Gıda Üretim ve Tedarik Komiteleri (CLAP) gıda kutularının içeriğini garanti altına almaya çalışacaktır.

Telekomünikasyon şirketlerinin de altı ay içerisine müşterilerine kesinti yapması yasaklandı.

Tedbirler açıklandıktan sonra, Maduro “bütün gücünü ve zihnini kullanarak işleri” ve toplumdaki zayıfları koruyacağına söz verdi.

Kiracılar Hareketi gibi taban örgütleri tedbirleri alkışlarken, Venezuela Sanayi Konfederasyonu başkanı Alan Celis gibi iş liderleri “yetersiz kaldıklarını” iddia ettiler. Celis, ekonomiyi yeniden başlatmak için ülkedeki akut yakıt sıkıntısını sona erdirme ihtiyacını da vurguladı.

Ticaret Odaları Federasyonu (FEDECAMARAS) benzer şekilde hükümetin tepkisini eleştirdi, aynı zamanda ABD hükümetinin Karakas’a karşı yaptırım rejimini “rahatlatma veya elden çıkarma” zamanının geldiğini söyledi.

Ayrıca hükümet önlemlerine yanıt olarak, ekonomi analisti Francisco Rodriguez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD liderliğindeki yaptırımların Maduro yönetiminin ekonomiye kamu fonları enjekte etme yeteneğini sınırladığını açıkladı. Rodriguez’e göre, ülke şu anda uluslararası hesaplarda engellendiğini iddia ettiği 7 milyar dolara erişebiliyorsa, virüse verilen yanıt iyileştirilebilir.

“Uluslararası finansman engellendiğinde, [yaptırım uygulayan ülkeler] sadece hükümet fonlarını reddetmiyor. Toplum da yüksek bir bedel ödüyor, ve tüm Venezüellalıların pandemi artışlarıyla yüzleşmek için ödeme yapmak zorunda kalıyor” dedi.

Geçen hafta, Venezuela Uluslararası Para Fonu tarafından reddedilen koronavirüsle mücadeleye yardımcı olmak için 5 milyar dolarlık bir kredi temyiz başvurusu yapıldı. Washington merkezli örgüt, hareketi Maduro yönetiminin “tanınması konusunda açıklığa” sahip olmadığını belirterek haklı çıkardı.

4200 Yatak ve “Tüm Gerekli” Tıbbi Malzemeler

Son rakamlara göre, ülke yedi COVID-19 vakası daha kaydetmesiyle toplamı 77’ye gelerek, Pazartesi gününe kadar ölüm bildirilmedi.

Venezuela, bölgesel komşulardan çok daha az vaka tespit etti, Kolombiya (277 vaka, 3 ölüm), Brezilya (1629, 25) ve Ekvador (981,18) dahil.

Hükümet sözcülerine göre, Venezuela’da tespit edilen tüm vakalar ülkeye “ithal geldi”, kayıtlı yerel vaka tespit edilmedi. 40 erkek ve 37 kadın hastanın izole edildiği bildirildi ve çoğunlukla Karakas ve Miranda Eyaletinin başkentinde bulunmaktadırlar. Hükümet Pazar günü yaptığı açıklamada, sadece ikisinin kritik bir durumda olduğunu ve 15’inin virüsden kurtulduğunu iddia etti.

Ekonomik önlemlerin yanı sıra, Maduro, ülkeye, çoğunlukla büyük otel zincirleriyle yapılan bir anlaşma yoluyla 4200 daha geçici hastane yatağının halk sağlığı sistemine dahil edileceğini söyledi. Ayrıca halka, sistemin virüsten korunmak için gerekli tüm tıbbi malzemelere sahip olduğunu teyit etti, Çin, Küba ve Rusya’dan gelen son gelen uluslararası yardımı da vurguladı.

Venezuela geçen Salı günü hareketi kısıtlayan ve gıda ve ilaç depoları hariç perakende faaliyetlerini felç eden ulusal bir kısmi sokağa çıkma yasağı uyguladı. Neredeyse tüm uçuşlar ve toplu taşıma ağları askıya alındı ​​ve kara sınırları kapatıldı. Yüz maskeleri kişinin evi dışında zorunluyken, yerel yetkililer hafta sonu boyunca birkaç şehir merkezini dezenfekte etti.

Şu anda 13.000’den fazla doktor evden eve tıbbi ziyaretler gerçekleştiriyor ve önümüzdeki hafta iki milyon tanı testi yapılacak. Venezuelalılardan semptomları bildirmek için elektronik Kimlik Kartını kullanmaları istenmiştir.

Hükümet kaynaklarına göre, nüfusun yüzde 85’i sokağa çıkma yasağına uyarken, alınan önlem sayesinde 3000’den fazla vaka önlendi.

Son olarak, hükümet ABD yetkililerinden şu anda ABD’de mahsur kalan 200 Venezüella’nın geri dönmesine izin vermek için “48 saat de olsa” Venezüella’ya tek taraflı yaptırımlar uygulamasını istedi.

Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’ya göre, devlet havayolu CONVIASA yolcuları geri göndermeye hazır, ancak ABD Hazine Bakanlığı’nın Şubat ayında uyguladığı yaptırımlar tarafından kısıtlandı.

58 Paylaşımlar