Veronique “İzinsiz Çalışmaktan” Suçlu da, Çalıştıran Suçsuz mu?

3 ay boyunca çalıştırıldığı ancak emeğinin karşılığını alamadığı iş yerinde “tabak kırdığı için” olay çıkardı denilerek tutuklanan emekçi kadın Veronique özgürlüğüne kavuştu ancak “kayıt dışı çalışmaktan” suçlu bulundu. Veronique “izinsiz çalışmaktan” suçlu bulunurken, kendisini kayıt dışı çalıştıran “Zizzi Pizza” ile ilgili Polis ve Çalışma Bakanlığı’nın adım atıp atmayacağı merak ediliyor.

Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, “izinsiz ikamet” ve “izinsiz çalışmak” suçlarından suçlu bulduğu Veronique’yu, 5 yıl süreyle benzeri suç işlemeyeceğine dair imza ettiği şahsi kefalet senedi karşılığında serbest bıraktı. “Okumak istiyorum” diye isyan eden Kamerunlu Veronique’ye, avukatı Ramadan Sanıvar aracılığıyla hem yarı zamanlı iş bulundu, hem de bir üniversiteye kaydı yapıldı.

Veronique’nin başına gelenler “mutlu son” ile bitse de, ülkemizde Veronique gibi kayıt dışı çalıştırılan ve maaşını dahi alamayarak sömürülen yüzlerce emekçinin yaşadığı sıkıntılar halen devam ediyor.

Kayıt dışı çalıştığı kanıtlanan Veronique “izinsiz çalışmaktan” suçlu bulunurken, kayıt dışı işçi çalıştırdığı kanıtlanmış olan Zizzi Pizza ile ilgili Polis veya Çalışma Bakanlığı’nın henüz adım atmamış olması devletin sömürü düzeniyle ilgili bir sorununun olmadığını ortaya koyuyor.

158 Paylaşımlar