Yaşlılar ve Zor Durumdaki Kişilere Gerekli Temel Ürünler Ücretsiz Teslim Edilecek

Kıbrıs’ın Güneyinde Yaşlılar ve Zor Durumdaki Kişilere Gerekli Temel Ürünler Ücretsiz Teslim Edilecek

Cyprus Mail haberine göre Kıbrıs’ın Güneyindeki Çalışma bakanlığı, proje koordinatörü olarak Gönüllülük Komiseri ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde, aile desteği olmayan savunmasız gruplara ev ilaçları veya gıda maddeleri gibi temel ihtiyaçlar için bir destek ağı oluşturuyor.

Program 30 Mart Pazartesi gününden itibaren faaliyete geçecek.

Karantina altındaki onaylanmış koronavirüs hastalarına veya potansiyel olarak enfekte olan ve kendi kendine tecrit eden kişilere ve dışarı çıkamayan ve / veya onlara yardım edecek kimsesi olmayan yaşlılara uygulanacaktır.

İlk iki kategori için bu kişilerin isimleri sağlık otoritelerine kayıtlıdır. İlgililer bu kişilerle iletişime geçecek ve herhangi bir temel ürün veya ilaca ihtiyaçları olup olmadığını ve bu eşyaları edinmelerine yardımcı olacak herhangi birinin olup olmadığını soracaktır. Eğer yardımcı olacak biri yoksa, sağlık otoriteleri süpermarketlerden ve / veya eczanelerden ev teslimatı yapmayı üstlenecek destek ağına başvuracaktır.

Ne hasta ne de kendini izole eden, ancak onlara yardım edecek kimsesi olmayan yaşlı insanlar için, yerel yönetim makamlarıyla (belediye ya da topluluk) temasa geçmeleri gerekecektir. Yerel otorite, arayanın desteğe ihtiyaç duyduğunu ve yerel otoritenin kendisinin hizmeti sağlayamadığını doğruladıktan sonra, destek ağına başvuracaktır.

Destek ağı daha sonra yardım isteyen kişinin adresine en yakın eczane veya süpermarkete başvurarak bir paket hazırlamalarını bildirecektir. Paketi almak için bir gönüllü gönderilecek ve daha sonra yardım isteyen bireyin ikametgahının dışında bırakacak. Gönüllü paketi bıraktığında, kişiyi paketi alması için arayacaktır.

Her durumda, yardım arayan kişinin yakınında eve teslimat hizmeti veren bir süpermarket olmazsa destek ağı devreye girecektir.

Gönüllülük ve Sivil Toplum Örgütleri Komiseri Yiannis Yiannaki, Cyprus Mail’e bunların aynı gün içinde değil, ertesi gün teslimat olacağını söyledi.

Programa katılan süpermarketlere ve eczanelere daha sonraki bir aşamada hükümet tarafından geri ödeme yapılacağını söyledi. Eşyaları alan kişilere hiçbir ücret ödenmeyecektir.

29 Paylaşımlar