YAVRUDAN KARDEŞE GERİ ADIM!

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında, Erdoğan’ın yersiz çıkışları nedeniyle yaşanan “yavru vatan-kardeş ülke” tartışmasının ardından dün iki lider Ak Saray’da ilk kez bir araya geldi. Akıncı’nın Erdoğan’ı ziyareti sonrası ortak basın açıklaması yapan iki lider Kıbrıs sorununun çözülmesi ile ilgili “çözüm herkesin çıkarınadır” mesajı verdi. Akıncı’nın “Yavru vatan değil kardeş ülkeyiz” sözlerine tepki göstererek “Sayın Akıncı’nın ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. kktc’ye yavru vatan olarak bakmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulunan Erdoğan bu kez geri adım atarak “Kardeş Kıbrıs’a sahip çıkıyoruz, çıkacağız” dedi.

Erdoğan, Akıncı ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Kıbrıs meselesinde ilerleyen dönemde ne gibi adımlar atılacağının ve atılacak adımlardaki rolleri konuşma fırsatını bulduklarını belirterek, Akıncı ile önemli mesafeler katedeceğine inandığını söyledi. “İkili görüşmemizde bunları etraflıca değerlendirme fırsatımız oldu” diyen Erdoğan, “Her türlü iyi niyetli yaklaşıma ve Birleşmiş Milletler’in çabalarına bugüne kadar destek verdik, vereceğiz” diye konuştu.  “Çözüm fırsatı heba edilmemelidir. Çözüme müzakere masasında oluşacaktır. kktc üzerinde baskı kurulması beyhude bir çabadır. Kıbrıs’ta adil bir çözüm herkesin çıkarınadır” ifadelerini kullanan Erdoğan, kktc’nin su sorununa çözüm bulduğunu iddia etti.

Akıncı ise, “Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi Kıbrıs sorununda önemli bir eşiğe gelmiş durumdayız. Benim izlemlerim ek bir güç kaynağıdır. Öyle inanıyorum ki uluslararası konjonktüründe etkisi olacaktır. Bu tek taraflı bir uğraş olamaz” dedi.

 

 

172 Paylaşımlar