“Yükselen kirli dumanların nedeni son alınan akaryakıtların kalitesiz olması”

El-Sen Genel Başkanı Kubilay Özkıraç, Teknecik Elektrik Santrali’nden yükselen kirli dumanların nedeninin tamamıyla son alınan akaryakıtların kalitesiz olmasından kaynaklandığını açıkladı.

Çalışanların ve halkın sağlığı tehdit altında

Özkıraç, şu anda bacalardan kapkara dumanlar yükselmekte olduğunu ve bu dumanın çalışanlar ile halkın sağlığının tehdit ettiğini söyledi.

Teknecik Elektrik Santrali’ndeki teknik ekiplerin, bugüne kadar böyle kötü bir yakıtla karşılaşmadıklarını kendilerine ilettiğini kaydeden Özkıraç, kalitesiz olan yakıtın mevcut jeneratörleri de kötü yönde etkilediğini ve arıza çıkmasına neden olduğu ifade etti.

“Gerekirse Teknecik Elektrik Santrali’ni durduracağız”

İhalesiz ve analizsiz bir şekilde alınan yakıt o kadar bir kötü ki, ekiplerimiz günde iki filtre değiştirmek zorunda kaldığını belirten Özkıraç, “Bu vurdum duymazlık bu şekilde devam ettiği, çalışanlarımız ile halkımızın sağlığı tehdit edildiği, söz verilen jeneratör yatırımları yapılmadığı ve kontrolleri tamamlanmadan bu kötü yakıt alındığı takdirde sendika olarak gerekirse Teknecik Elektrik Santrali’ni durduracağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

Özkıraç, “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu kimsenin babasının çiftliği değildir. Herkes haddini ve yerini bilecektir. EL-SEN olarak bu yaptığımız son uyarı derhal dikkate alınmadığı takdirde tekrar ediyoruz santrali kapatmak dahil her türlü eylemi ortaya koyacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.