Yurt Dışındaki Öğrencilere Destek İşi Ne Oldu?

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, 25 Mart tarihinde, Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi, yurt dışında yükseköğrenim gören ve kktc’ye dönemeyen  öğrencilerden, maddi destek için pandemi başvurusu kabul edeceğini açıklamıştı.

Şu an yurt dışında bulunan bazı öğrenciler, neredeyse bir hafta önce ilan edilen bu destekle ilgili hala somut bir adımın atılmadığını dile getirdiler.

Daireden yapılan açıklamada, “Ülkemizde de baş gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip Corona virüs ( COVİT 19) salgını nedeniyle öğrenim gördükleri ülkelerde kalarak KKTC’ye dönüş yapmamış yükseköğrenim öğrencilerimize maddi destek amacıyla 26.3.2020 tarihinden itibaren http://yobis.mebnet.net adresinden pandemi başvurusu kabul edilecektir” denilmişti.

Bu süreçte öğrencilerin ihtiyaç fazlası veya ihtiyaç alanı kapsamında olmasına bakılmaksızın, akademik veya ekonomik herhangi bir kriter aranmayacağı belirtilen açıklamada, öğrencilerin http://yobis.mebnet.net internet adresine girerek “Pandemi Dönemi” başlığı altında verilen kısımda yer alan bilgileri tamamlayarak istenilen evrakları yüklemeleri ve pandemi başvurusu yapmaları gerektiği kaydedilmişti.

24 Paylaşımlar