Yüzlerce Eylemci TC Elçiliği Önünde Haykırdı: “İşgallere Son”

TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde bugün eylem yapıldı.

Sol Hareket, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Bağımsızlık Yolu (BY), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Devrimci Komünist Birlik (DKB), Baraka Kültür Merkezi, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (ÇAĞ-SEN) Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS), Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, İngiltere Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği (KTDD), Biat Değil Özgürlük Grubu, Toplumsal Hareket Platformu, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Barış ve Demokrasi İnisiyatifi ve Bu Vatan Bizim İnisiyatifi’nin katıldığı eylemde Kuğulu Park’ta toplanan eylemciler ellerinde pankart ve bayraklarla slogan atarak TC Elçiliği önüne geldiler.

TC Elçiliğine giden yol Polis kordonuyla yine kesildi.

“Faşizme karşı omuz omuza”, “Son son son işgallere son”, “Ankara elini yakamızdan çek” sloganlarının atıldığı eylemde İstanbul Sözleşmesi’nin TC Cumhurbaşkanı tarafından feshedilmesine de atıfta bulunuldu.

Eylemde ortak açıklama yanısıra, parti temsilcilerinin kısa açıklamaları da oldu.

Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırıldığı gün, ortak açıklamayı kadın bir eylemcinin yapması ise dikkat çekti.

“Kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz”

 “Ülkemizin kuzeyinde irademizi gasp ederek oluşturulmuş olan gayrı meşru rejimi ve atanmışları tanımıyoruz. Kıbrıslı Türklerin iradesini temsil etmeyen bu rejim karşısında kararlı mücadelemize devam edeceğiz.

Pandemi ve ekonomik krizin faturasını işçilere ve halka ödetme çabalarını, daha da yoksullaştırmayı, dayatma ekonomik paket ve kültürel asimilasyon çabalarını, ülkemizden göç ettirilmeyi reddediyoruz. Kendi kendimizi yöneteceğimiz, çağdaş, demokratik, adil, eşitlikçi, özgürlükçü bir ülke, Kıbrıs sorununda erken çözüm ve barış için mücadeleyi büyüteceğiz.

Bu bağlamda emek, demokrasi ve barıştan yana siyasi parti, sendika ve örgütler olarak, dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğimizi ve kararlı mücadelemizi sürdüreceğimizi vurgularız.”

88 Paylaşımlar