Zonguldak’ta Özelleştirmeye Karşı İşgal Büyüyor: Bir Vardiya Daha Katıldı

Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçilerin özelleştirmeye karşı tepkisi büyüyor. 16.00 vardiyası işçileri de “Maden ocağından çıkmama” eylemine katılırken, maden işçilerinin aileleri dayanışma ziyareti gerçekleştirecek. Yer üstünde çalışan işçiler ise Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) binalarında nöbete başladı

Torba Yasa’nın 58’inci maddesiyle TKK’nin özelleştirilmesine karşı Zonguldak maden işçileri bugün (6 Kasım) “Maden ocağını terk etmeme” eylemine başladı. 24.00-08.00 vardiyasının madenden çıkmayarak başlattığı direnişe, 08.00-16.00 vardiyasının ardından 16.00-24.00 vardiyası da katıldı. Son vardiyanın da katılmasıyla beraber eylemdeki maden işçisi sayısı 3 bini buldu.

Zonguldak’ta Özelleştirmeye Karşı Maden İşçileri Maden Ocağından Çıkmıyor

Yerüstünde çalışan işçiler ise GMİS binasında nöbete başladı.

Maden işçilerinin Kozlu, Kandilli, Üzülmez, Amasra ve Gelik’teki aileleri de eyleme destek vermek için maden ocaklarına gidiyor.

“Bu işin buraya gelmesinin nedeni maden işçileri değildir”

Yerin altında maden işçileriyle beraber olan GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak, Elmas 67’de telefonla katıldığı canlı yayında tüm madencilerin kendi iradesiyle yerin altında olduğunu, kimseyi zorla tutmadıklarını belirterek “Bu işin buraya gelmesinin nedeni maden işçileri değildir. Kimse maden işçisini suçlayamaz” dedi.

Madencilerin moralinin yüksek olduğunu belirten Kolçak, işçilerin siyasi bir görüş ayrılığında olmadıklarını belirterek “Hepimiz sadece ekmek görüşündeyiz” ifadelerini kullandı.

27 Paylaşımlar