ZORLU TÖRE’DEN İNCİLER… BİZ ASLINDA YOKUZ!

Töre 5. Eğitim Şurası için ‘Rezil’ tanımlamasında bulunurken ‘Kıbrıslı diye bir millet yoktur’ dedi.

DP-UG’nin Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Vatan Gazetesi’ne yaptığı açıklamalar ile Kıbrıslı Türk kimliğine ve tarihine hakaretler yağdırdı.

5. Milli Eğitim Şurası’nı da hakaretlerine alet eden Zorlu Töre, yüzlerce eğitimci, akademisyen ve demokratik kitle örgütü temsilcisinin bir hafta boyunca gece gündüz demeden verdiği emekleri “Rezil Şura” ifadeleri ile yerden yere vurdu.

“Rezil Şura”

Töre, İlahiyat Koleji’nin ihtiyaçtan kurulduğunu, 500’e yakın öğrencisi olduğunu ve bu kolejin asla kapanmayacağını söyleyerek; “Milli Eğitim Şurası’nı “Rezil Şura”ya dönüştürenler hedeflerine hiçbir zaman ulaşamayacaklardır” dedi.
Zorlu Töre, Vatan Gazetesi’ne verdiği demeçte,
“Milli Eğitim Şurasında çıkan tavsiye nitelikli bazı kararlar ulusal kimliğimizi oluşturan milli ve manevi değerlerimize ağır saldırılar içermektedir. Şehitlerimize ve gelecek nesillere karşı yapılan en büyük ayıptır.
Andımız İngiliz sömürge döneminde ve Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde bile okunuyordu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal devlet yapısı içinde kaldırılmasını istemek halkımızı derinden yaralamış, ulusal bağımsızlığımıza hakaret olmuştur.” diyerek hem Kıbrıs için kanını ve canını veren şehitleri kendi dar siyasetine alet etmiş, hem de Şura’da alınan “Andımız’ın zorunlu olmaktan çıkarılması” kararını saptırmıştır.

“Kıbrıslı diye bir millet yoktur”
Zorlu Töre devamla,
“Milli ve manevi değerleri olmayan bir halkın kimliği de olmaz. Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Kıbrıslılık milliyetini ve dinini inkar edenlerin işi olabilir.” iddiasıyla yüzlerce hatta binlerce yıllık Kıbrıslı kültürünü Kıbrıslı Türk kimliğinden ayrıştırmaya çalışmış ve kendi halkına ihanet içinde bulunduğunu alanen itiraf etmiştir.

Sosyal medyada tepkiler:

Ceyda Alçıcıoğlu: Rezil sura dedigi surada cok degerli insanlar fikirlerini dile getirdi ve cok iyi bir is cikardilar, tabi ki bir fasistten fikirlere deger vermesini bekleyemezdik! Ayrica kafam da arisdi Kibrisli degilsak neymisik acaba? Soylesin da bilelim biz da gendimizi…
Hazal  Yolga: Zorlu Töre: Saçma sapanlıkta bir marka.
lknur Işıl Türkmen:
Halk karar versin kim kimdir? Buyrun ….
Ahmet ‘Cypriot’ Vamık
Aslını inkar edecek gadar yüzsüzdür bu insanlar. Burası Kıbrıs’dır ve Kıbrıslılar bu adanın insanlarıdır bunuda aklına sokacan be bayım. Türklük ve müslümanlık sonradan Kıbrıs halkına yapışdırılan bir etiketdir fakat Kıbrıs halkı hiç bir zaman bu etiketi üstünde taşımamışdır. Biraz kitap açacan tarih okuyacan ama gerçek tarih okuyacan bilecen ki Osmanlı Kıbrıs a gayri müslimleri suçluları yolladı zamanında, alevileri yolladı zamanında bilecen ki ataların o çok övündüğün türk ganını daşımaz öyle gonuşacan
Münür Teralı
Zorlu Toreyi kaale aldigimdan degil bu paylasim. Bu paylasim cok sevdigim ve deger verdigim ogretmen arkadaslarim icin. Bir zamanlar biz uredirdik bu memlekette. Sanayi Holdingimuz vardi. Arçelik’e Beko’ya yedek parca satardik. Gendi ihtiyaclarimizi gendimiz uretir, hatda tum dunyaya satardik. Gendi degerlerimiz da vardi, gendi lakaplarimiz, koy isimlerimiz, gonusma seklimiz… Ama bir gun anavatanimiz bize dedi ki siz hicbisey uretmeyin. Herseyi ben yollayacam. Biz sadece mal uretmeyin zannedik. Ama gercek bu degil. Mal uretmeyceyik, sanat, spor, politika, egitim sistemi hic birsey uretmeyceyik. Hep Turkiyede uretilenleri tuketeceyik. O yuzdendir ki artik zeytin ve portakal bile turkiyeden gelir. O yuzden ders kitaplarimiz da ordan gelir. O yuzden meclisimiz elcilijden emir alir. Ve hepimizin bildigi daha bircok sey. O yuzden odleri kopar kibrisliyim dememezden. Yoksa gene uretmeye baslarik ve onlara muhtac olmayik. O yuzden da andimizin galdirilmasi urkutur bunlari!
58 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply