2019’un 4. İş Cinayeti Teşebbüsü İskele’de Yaşandı: Patronlar ve Devlet 2 Emekçiyi Öldürmüştü!

Dün akşam meydana gelen “iş kazasında” 1 emekçi yaralandı.

İskele’de Döveç İnşaat Ltd’e ait iş yerinde Cascon Beton Şirketi tarafından yapımı devam eden inşaatta, gece beton döküm işlemi yapıldığı sırada beton döküm pompasının hava yapıp savrulması sonucu, Masud RANA’ya çarparak, 4 metre yükseklikten düşüp yaralanmasına neden oldu.

Olay sonrasında  Rana, Gazimağusa Devlet Hastanesinde kontrol altına alındı.

Sendikalı İşçi Güvenliksiz İşi Reddedebilir

Patronların, karlarında düşüş yaşanmaması için almadıkları işçi güvenliği önlemleri sebebiyle emekçiler ölürken,  emekçilerin örgütlü olmaları halinde güvenliksiz ortamda işe başlamayı reddedebilecekleri gerçeği de önümüzde duruyor. Buna rağmen hükümetler sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapmaktan sermaye lehine sürekli kaçıyor.

Komiteden Patronlara Kıyak: “İş Kazası” Primleri İş Yeri Bazına Göre  Ödenecek!

2019 yılının henüz ilk ayı tamamlanmadan, 2’si iş cinayetine dönüşen 4 “iş kazası” yaşanmışken, Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Mevcut Sosyal Sigortalar Yasası’nda bir kişinin adına kayıtlı herhangi bir iş yerinde “iş kazası” olması halinde, o kişinin adına kayıtlı diğer iş yerleri için de yatırılan sigorta primlerinin artırılması öngörülürken, komite Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasası Tasarısı’nda bunu kayıtlı isim bazından iş yeri bazına çevirmek için çalışıyor.

 

 

 

32 Paylaşımlar