Vakıf Malları Gerici Derneklere Golifa Gibi Dağıtılıyor

Genel müdürlüğünü, vakfı siyasal propagandalara alet etmesine rağmen görevden alınmayan İbrahim Benter’in yaptığı Kıbrıs Vakıflar İdaresi, vakfa ait arazileri son zamanlarda artan bir şekilde gerici derneklere tahsis ediyor.

6 Ayda 3 Vakıf Malı

Vakıflar İdaresi’nin resmi web sitesinde kiralanan vakıf mallarına ilişkin yayınlanan belgeye göre Yeşil Ada Vakfı’na  son 6 ay içerisinde bir otopark, bir dükkan ve bir arsa olmak üzere 3 vakıf malı kiralandı.

Osmanlıcı ESKAD’la Sıkı İlişkiler

Başkanlığını Recep Günaydın’ın yaptığı  Yeşil Ada Vakfı’nın ismi 2017 yılında Eğitim Bakanlığı’ndan onay almadan eğitim faaliyeti sürdürmek istemekle anılmıştı. Başkan Günaydın’ın, kuruluş amacını “Peygamberin emaneti Kıbrıs’ta ümmet lincini canlandırmak” olarak açıklayan  Milli Görüş çizgisindeki gerici yapı ESKAD ile sıkı ilişkiler içinde olduğu biliniyor.

 

 

Ayrıca Günaydın, Afrika Gazetesi saldırısından  hükümlü Ak Hataylılar Derneği Başkanı faşist Mehmet İpek’le de iyi ilişkiler içinde olduğu biliniyor.

Benter de ESKAD’la İçli Dışlı

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’in, gerici ESKAD’ın etkinliklerinde konuşmacı da olması Vakıflar’ın gerici derneklere hizmet sunduğunu kanıtlar nitelikte.

Başbakan Benter’i Neden Görevden Almıyor?

Gerici derneklerle ilişki içerisinde olan ve Vakıflar’ı siyasi propaganda malzemesi yapan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’in neden hala görevden alınmadığı ise merak konusu.

 

 

Ayrıca belgede; KKTC Uzat Elini Yardımlaşma Derneği, Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Kıbrıs Gençliğe Hizmet ve Spor Derneği Milli ve Manevi Dayanışma Derneği gibi gerici faaliyetlerde bulunan derneklere de vakıf mallarının kiralandığı görülüyor.

 

137 Paylaşımlar