ABD’DE 10 BİNLERCE KİŞİ POLİS ŞİDDETİ VE IRKÇILIĞI PROTESTO ETTİ

ABD’de polis şiddeti ve ırkçılığa tepki amacıyla ülke genelinde “Ulusal Direniş Günü” adı altında düzenlenen protestolara 10 binlerce kişi katıldı.

Michael Brown, Eric Garner, Akai Gurley ve Tamir Rice adlı Afro Amerikalıların polis tarafından öldürülmesini kınamak için New York, Kentucky, California, Massachusetts, Missouri, Illionis ve Kolorado eyaletleri ile başkent Washington DC’de protestolar düzenlendi.

New York’taki gösterilere 25 binden fazla kişi katılırken, şehrin diğer bölgelerinde ırkçılık ve polis şiddetine karşıtı eylemler gerçekleştirildi. New York’taki ”Milyonlar Yürüyüyor” adlı gösteriler olaysız bir şekilde sona ererken, Boston’da düzenlenen gösterilerde ise 23 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Manhattan’nın Greenwich Village bölgesindeki ”Washington Square Park”ta (Washington Meydanı Parkı) başlayan New York’taki yürüyüş, 5. cadde ve 6. cadde üzerinden Herald Meydanı’na varmadan 32’nci sokaktan ters yöne dönerek Broadway üzerinden New York Polis Teşkilatı’nın (NYPD) merkez binasının önüne kadar devam etti. Ünlü alışveriş merkezi Macy’s’in bulunduğu Herald Meydanı polis tarafından kapatıldığı için göstericiler meydana giremeden geldikleri yolun paralelindeki Broadway üzerinden geri dönerek, NYPD merkezine yürüyüşü sona erdirdi.

43 yaşındaki Afro Amerikalı Eric Garner, 19 Temmuz tarihinde New York’un Staten Island bölgesinde kaçak sigara sattığı iddiasıyla gözaltına alınma girişimi sırasında polis memuru Daniel Pantaleo tarafından boğazı sıkılarak hayatını kaybetmişti.

Bir başka Afro Amerikalı 18 yaşındaki Michael Brown 9 Ağustos’ta St. Louis’in Ferguson bölgesinde polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmüştü.

28 yaşındaki Akai Gurley 20 Kasım tarihinde New York’un Brooklyn bölgesinde acemi polis memuru Peter Liang tarafından gece karanlığında vurulmuş, olayın kazayla meydana geldiği açıklanmıştı.

22 Kasım’da 12 yaşındaki Tamir Rice adlı bir başka Afro Amerikalı, Cleveland’da parkta oynarken polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

ABD’de her yıl güvenlik güçleri tarafından 400 ile 500 arasında kişinin öldürülüyor.

TAK

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply