ABD’de Bazı Sağ Gruplar Sosyal Mesafeyi Hiçe Sayarak Uzatılan Karantina Kararına Karşı Eylem Düzenledi

(CommonDreams)

“Bu bencil ve konu hakkında yanlış veya yetersiz bilgiye sahip gruplar, kamu güvenliği ve sağlığı pahasına çocukça bir öfke nöbeti geçiriyor.”

Çarşamba günkü habere göre, aşamalı bir yeniden açılış senaryosunda bile koronavirüsün “önemli oranda bir yeniden dirilme riski” uyarısı veren bir iç hükümet belgesi ortaya konduğu için, Michigan’daki sağcı aktivistler Vali Gretchen Whitmer’in kamu sağlığını korumak için tasarlanan uzatılmış evde kalma düzenlemesinin devam edişine meydan okumak için eyalet başkentinin dışında protesto gösterileri düzenlediler.

“Gridlock Operasyonu” olarak adlandırılan etkinlik, Michigan Muhafazakar Koalisyonu ve Michigan Özgürlük Fonu tarafından düzenlendi. Gruplar, insanları trafik sıkışıklığı yaratmak için araçlarını Lansing’deki eyalet başkenti binasının etrafına çağırdı. Bu Facebook etkinliği, harekete geçirici mesajında katılımcılardan arabalarında kalmalarını isterken, sosyal medyada paylaşılan videolar ve fotoğraflar binanın dışında duran birçok insanı göstermekte.

Bu protestocular, yeni oluşturulan Michiganders’ın Aşırı Karantinaya Karşı başlattığı eşzamanlı protestoya katılıyor gibi görünüyor. Birçok protestocu, Amerikan kongre binası basamaklarında durarak sosyal uzaklaşma kurallarına uymadıkları, açıkça silah taşıdıkları, Başkan yanlısı Donald Trump bayrakları tuttukları ve “Whitmer’ı Hatırla” gibi şarkı söyledikleri görülüyor.

MLive muhabiri Malachi Barrett Twitter’da yaptığı açıklamada, “Michigan’daki #OperationGridlock’u yarı protesto, yarı Trump mitingini olarak karakterize edebilirim.” dedi.

Eylem, savunuculuk grubu Progress Michigan’ı eleştiri için harekete geçti. İlerici organizasyonun genel müdürü Lonnie Scott’a göre, “Bu grupların bir amacı var: küresel bir pandemi sırasında, sosyal mesafenin önemi hakkında tehlikeli bir mesaj göndermek anlamına gelse de Vali Whitmer’a her şey için saldırma.” şeklinde konuştu.

Progress Michigan, Michigan Özgürlük Fonunun, Trump’ın milyarder Eğitim Sekreteri ve Michiganlı Betsy DeVos’a atıfta bulunarak “DeVos destekli bir kurumsal cephe grubu” olduğunu söyledi. Scott, “Normalde bu çocukça oyunlara zaman ayırmazdık,” diye ekleyerek, “ancak Michigan halkının bu insanların gerçekte kim olduğunu bilmesi ve Trump’ın kabine üyelerinden biri olan Betsy DeVos tarafından desteklenen bir grubun bu tehlikeli gemisinin yönetiminde olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.” sözlerini kaydetti.

Çarşamba günkü Michigan eylemi, Washington Post’un CDC ve FEMA tarafından hazırlanan bir iç planlama belgesinin sızdırıldığı taslak yayını ile aynı gün içinde yaşandı. Belgede, hükümet yetkilileri, okulların, işletmelerin ve diğer kamu faaliyetlerinin kontrollü bir şekilde yeniden açılmasıyla bile bulaşıcı hastalığın “yeniden dirilmesi riski” konusunda uyarıda bulundu.

Post’a göre taslak halindeki strateji belgesi, “aşılar geliştirilmeden ve dağıtılmadan veya geniş topluluk bağışıklığına ulaşılmadan önce hafifletme çabaları çok çabuk gevşetilirse, yeni koronavirüs vakalarının ‘büyük bir geri tepme eğrisi’ yaşanabileceği” konusunda uyarıda bulunuyor.

Bu yazı yazılana kadar, Amerika Birleşik Devletleri’nde 601.472’den fazla onaylanmış COVID-19 vakası ve 24.429’dan fazla ölüm vardır. Michigan, en çok onaylı vaka – 27.001 vaka sayısı olan dördüncü devlettir. Eyalette 1.768 Covid ile ilgili ölüm meydana geldi.

https://www.commondreams.org/news/2020/04/15/despite-cdc-warning-significant-risk-lifting-stay-place-orders-right-wingers-launch?fbclid=IwAR3S_V-VuQSSW_lD5gqyEkT8bYaKCPaw90nUOIWQgUuKw351aUOHvIA84Nw
89 Paylaşımlar