ABD’de Koronavirüs Faciaya Dönüşüyor: Vaka Sayısı 200 Bini Geçti

Dünya’nın en zengin ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid 19’a yakalanan hasta sayısı 200 bini geçerek an itibari ile 205 bin 338 sayısına ulaştı.

Son 4 günde Covid 19 tanısı konan hasta sayısı ise 100 bin. Günlük tanısı konan vaka sayısın da ABD’de dün itibari ile 25 bini buldu ve giderek artıyor. Mevcut önlem düzeyi ile ABD’de milyonlarca insanon virüse yakalanması bekleniyor.

Şu ana kadar gerçekleşen ölümlü vaka sayısı ise 4 bin 528. Ülkeyi şirket gibi yönettiği iddiasındaki Donald Trump ise iyi ihtimalle 100-200 bin arası ölümün kaçınılmaz olduğunu, aldıkları önlemler sayesinde sayının milyonlara ulaşmayacağını belirtiyor.

Nüfusu ABD’nin 5 katı olan Çin ise aldığı önlemlerle vaka sayısını 80 binlerde, ölümleri ise 3 binlerde sınırlandırmış durumda. ABD’de sağlık sisteminin özel hastaneler ve özel sağlık sigortaları üzerine kurulu olmasının ve ABD lideri Trump’ın ekonomiyi durduracak önlemlerden kaçınmasının bu farkın oluşmasında etken olduğu görülüyor.

Uzmanlar önümüzdeki günlerde vaka sayılarının daha da artması ve ABD sağlık sisteminin çökmesi ile ABD’de ölümlerin geometrik bir artışa geçebileceği konusunda uyarıyor.

48 Paylaşımlar